Nová modelářská sezóna se nám rozběhla a tak jako každý rok jsme ji zahájili v brněnských Lužánkách na první letošní soutěžní výstavě. A jak již bývá zvykem tak si vydavatelé pro tuto příležitost připravili svoje novinky. Mimo informace o nových modelech přinášíme aktuality ze stran nově přidaných vydavatelů či výrobců. Mezi ty patří německý výrobce železničních doplňků NOCH, české vydavatelství VIMOS a mladý nadějný autor a začínající vydavatel Tomáš Hrebík se svoji značkou Vystřihovánky Tom.

Evakuační valník od PMHT

Prvním modelem pro rok 2018 si v PMHT připravili Tatru 815-7 6×6 s nástavbou evakuačního valníku s hydraulickým čelem. Model je ve standardním měřítku 1:32. Vytvořit zde můžete detailní motor, interiér kabiny, funkční naviják a samozřejmě funkční hydraulické čelo.

Stavební stroje od Fireboxu

Ani autor František Sochor nám nezahálel a do Brna dovezl hned tři novinky. Všechny spojuje to, že je můžeme znát z našich ulic, obzvláště při rekonstrukcích. První předlohou je legendární nakladač UNC60. K němu naleží i doplněk v podobě předsuvného podkopu. Tuto sestavu můžete doplnit i vibrační válec Stavostroj VVW 4305. Vše je samozřejmě ve stejném měřítku 1:32.

Debut vydavatelství vTom

Tomáš Hrebík není modelářské komunitě rozhodně neznámý. Má již na kontě několik hezkých modelů, avšak tohle je první model, který sám vydává. Jedná se o slovenskou kapli, původně apsidu Kostola Panny Márie, Kralovnej anjelov z Rajecké Lesné. Je v měřítku 1:160 a má dvě verze obtížnosti. Jsme rádi, že jsme Tomovi mohli s vydáním modelu pomoci. Líbí se vám kaplička? Podpořte Toma nákupem a dejte mu palec na Facebooku 🙂

Dakarské a okruhové speciály od VIMOS

Nově do naší nabídky zařazujeme papírové modely od vydavatelství VIMOS. Jedná se krásné detailní modely tahačů ve speciálních úpravách pro okruhové závody či rallye Dakar atp. Níže vám představíme vydavatelství samotné a i jejich poslední novinku.

Vydavatelství Vimos (dříve Vimos Publishing) založil Jiří Vintr v roce 1999, který je v něm zároveň i autorem modelů převážně soutěžních kamionů, ať už z Rallye Dakar, která je autorovou celoživotní zálibou a které se jako novinář rovněž sedmkrát zúčastnil, nebo ze závodů tahačů. Modeláři najdou ucelenou nabídku modelů kamionů českých i zahraničních týmů – modely vznikaly v minulosti ve spolupráci s týmy jako Tatra Racing Team pro závody na okruzích, BR Petrobras, Livescore Tomáše Tomečka, Loprais Team, Macík Offroad Team, KM Racing, ale i Buggyra.

Modely jsou střední až vyšší obtížnosti a jsou určeny zkušenějším modelářům od 14 do 100 let. K některým, zvláště novějším modelům, je v nabídce comfort pack laserem vypalovaných doplňků – zejména jde o potištěná okna, dezény pneumatik a různé drobné detaily (mřížky apod.). Řada stavebnic nabízí možnost stavby dvou variant modelu – ať už barevných nebo příslušejících jinému jezdci a v posledních letech s možností volby jednodušší stavby bez interiéru nebo složitější se zpracovaným vnitřkem kabiny.

V roce 2018 vydal Vimos úspěšný model kamionu LIAZ „Franta“ jezdce Martina Macíka, a to hned ve dvou volitelných barevných variantách v rámci jedné stavebnice. V polovině března 2018 vychází pokračování modelu Tatra Phoenix týmu Buggyra – a to ve verzi, která absolvovala Dakar 2018 (jezdci Martin Kolomý a Martin Šoltys).

Hrad Polná od Zartu

Od českého Zartu tu máme další model českého hradu. Jedna se papírový model hradu Polná z českomoravské vysočiny. U modelu je použito, pro hrad nezvyklé, měřítko 1:160. Náročnost modelu není úplně tak vysoká jak u jiných modelů tohoto vydavatelství. Model obsahuje 46 číslovaných dílů, které jsou rozloženy na 8 stranách A4.

Německý výrobce doplňků NOCH již i u nás

Nově jsme zařadili do našeho sortimentu i nabídku německého výrobce NOCH. Jedná se o jednoho z předních výrobců doplňků zejména pro modelová kolejiště. To ovšem neznamená, že by některé jejich produkty nebyl vhodné i pro papírové modelářství. A přesně tuto část jejich nabídky. Zatím v nabídce najdete různé posypy, štěrky, listí, figurky, stromky a také pomůcky pro tvorbu vody. Zde si můžete prohlédnout co jsme zatím naskladnili. Další rozšíření bude probíhat dle poptávky.

 

 

Vydavatelství Vystřihovánky.cz

A poslední částí článku je zařazení vydavatelství Vystřihovánky.cz. Nyní budou v nabídce zatím 3 modely, avšak v dubnu očekáváme nový přírůstek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ