Milan Weiner

Jméno, které zní každému papírovému modeláři v uších podobným tónem.
Snad každý máme nějaké ty vzpomínky na naše modelářské začátky, kdy jsme vzali do ruky pověstné ABC, nalistovali střed časopisu a zkusili si slepit “Minibox” – jednoduchou, leč uchvacující “krabičku”.

Tatra 111 WDS Foto: Jindřich Tesař

Pan architekt Milan Weiner je člověk, který pomohl mnohým přijít k papírovým modelům, pochopit je, a zjistit, že začít a zamilovat si tento koníček, může opravdu každý.

Z rukou pana architekta vzešlo nepřeberné množství náklaďáků, rally speciálů, domečků, ale hlavně celých souborů, které bychom zde dlouho vzpomínali (z nejznámějších uvedeme např. Letiště Slatina, Podskalí, Veselý kopec a pod.). A proto si dovolujeme upozornit všechny fandy měřítka 1:100 – 1:300, kteří se chtějí dozvědět víc o tomto legendárním autorovi a jeho tvorbě, na na výstavu uspořádanou u příležitosti třiceti let od zrodu legendárních Miniboxů Milana Weinera, která se koná od 28.9.2019 v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují.
Výstava představí v průřezu tvorbu Milana Weinera od předchůdců samotných Miniboxů určených pro dětský tábor v Oboře u Lanškrouna (léto 1989), přes dnes již legendární Miniboxy 1:100, 1:160, papírový miniaturní svět 1:300 a spoustu dalších zajímavých počinů z autorovy dílny, včetně dosud nevydaných a autorských modelů.
Slavnostní zahájení výstavy proběhne v sobotu 28. 9. od 15:00 v Muzeu papírových modelů, samozřejmě za účasti samotného tvůrce Mininiboxů Milana Weinera. (Délka trvání výstavy prozatím není určena.)
U této příležitosti bude vydána i speciální brožurka stručně mapující celou třicetiletou historii vystřihovánek s logem Minibox, doplněná o rozhovor s jejich autorem Milanem Weinerem přinášející např. unikátní vzpomínky na jeho dětství, lásku k modelům a kreslení a spoustu dalších zajímavostí o jeho tvorbě i osobním životě.

 

Náměstí v kopečku. Foto: Jindřich Tesař
Náměstí v kopečku. Foto: Jindřich Tesař
Náměstí v kopečku. Foto: Jindřich Tesař

Firma WDS Minibox u příležitosti třicetiletého jubilea vydala sešit „WOBORA“ přinášející pětici vystřihovánek určeným právě pro dětský tábor v Oboře, tedy předchůdce samotných Miniboxů. V této podobě jsou vystřihovánky vydány úplně poprvé.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here