Úvod

Pražský hrad. Největší hradní komplex na světě. Nádherná dominanta Prahy. Cíl snad všech turistů, kteří míří do ČR. Ale co Pražský hrad znamená pro modeláře? Jeden z největších modelů architektury jaký vůbec mohou postavit. Možná největší papírový projekt do kterého se kdy pustí. Pro modeláře to znamená, že se musí obrnit notnou dávkou trpělivosti, odhodlání a mít dostatek vůle k dokončení celého modelu. Celá stavba může trvat klidně i dva roky.

To rozhodně není nic jednoduchého už samo o sobě a to nepočítáme stále s náročností modelu samotného, obzvlášť s chrámem Sv. Víta, který je nedílnou součástí komplexu.

A protože jako vydavatelé tohoto modelu máme přirozeně zájem, abyste model stavěli a zdobil vaše domácnosti, výstavky a soutěže tak jsme se, po domluvě s modelářem Jindrou, rozhodli podpořit vás. Následující měsíce bude zde v našem magazínu vycházet pravidelný seriál o stavbě tohoto unikátu. Jindra vás provede kompletní stavbou, ukáže, jak na různé záludnosti a pomůže vám se všemi nástrahami, se kterými se můžete setkat. A to nejen těch přímo modelářských, ale i dalších praktických – například jak neztratit vůli k dokončení modelu atp. Zkušenější kolegové jistě ocení, že Jindra bude model stavět ze dvou výtisků a pokusí se tento skvost povznést na vyšší úroveň.

Máte strach z celkové velikosti modelu? Nemusíte, model Pražského hradu je rozdělen do 3 samostatných bloků, které lze skladovat i odděleně!

Kdo je Jindra?

Jindra je papírový modelář v nejlepších letech (37) a lepení se věnuje již od svých 10 let. Jako většina modelářů u nás začínal na modelech z časopisu ABC, ke kterým se pořád rád vrací. Za tu řádku let si samozřejmě prošel různými fázemi, ale ze všech možných kategorií ho stále nejvíc táhne právě architektura.

Velká pochvala však patří Jindrovi za jeho činnost při nymburské základní škole Letců R.A.F., kde vede již několik let modelářský kroužek. A právě tyto aktivity ve výchově další generace malých šikulů ho nabíjí pozitivní energií. I přesto stále hledá další výzvy a smysl lepení. A to je jeden z důvodů proč se s námi pouští do tohoto seriálu.

Zde vám nabízíme pár ukázek z jeho práce.

Co budete potřebovat?

 • model Pražského hradu (pokud budete chtít úplně držet krok s Jindrou tak budete potřebovat výtisky dva, ale není to nutné).
 • řezací podložku – je více druhů podložek, Jindra však doporučuje větší s rozměrem A2 s ohledem na velikost modelu a komfort při lepení
 • řezací nože – každý preferuje jiné tipy nožů či skalpelů, Jindra rád používá sadu s měnitelnými čepelkami
 • pravítka – doporučujeme jedno z kovových pravítek, které netrpí na opotřebení a při troše cviku ani netupí nože
 • manikůrní nůžtičky – nejlépe rovné, se kterými můžete stříhat i do kulata (s kulatými to rovně moc nejde 🙂 ) či oboje
 • barvy na retušování – Jindra preferuje temperové barvy ale i vodovky jsou vhodné, zde záleží hlavně na vkusu a osobním nastavením modeláře
 • štětce, paletka nebo misky – pro snazší práci s barvami
 • lampa či jiné světlo – doporučujeme pro lepší práci používat lampy s bílým (studeným) světlem a ideálně integrovanou lupou
 • strojní lepenky – doporučujeme se předzásobit lepenkami různých tlouštěk, později během stavby se vám budou hodit
 • lepidlo – základem všeho lepení je lepidlo Herkules
 • krajinové doplňky – na dokončovací práce je vhodné pořídit různé pilinové posypy, stromky a keře

Pořiďte si základní zvýhodněný baliček!

Balíček obsahuje: – Model Pražského hradu, Řezací podložku (A2 nebo A3), Sadu skalpelů a čepelí, Kovové pravítko s držátkem, manikůrní nůžky rovné, 5 tlouštěk lepenek (celkem 25 ks) a lepidlo Herkules 130g

Běžná cena : 1976 Kč s A3 podložkou

                       2275 Kč s A2 podložkou

NYNÍ DO KONCE ČERVNA SPECIÁLNÍ SLEVA – 30%

 Cena po slevě : 1500 Kč s A3 podložkou

                            1750 Kč s A2 podložkou

 

ZA DOKONČENÍ ODMĚNA? JISTĚ!

Rozhodli jste se do projektu pustit s námi? Výborně. Dejte nám o tom vědět, sdílejte s námi vaše postupy a pokroky třeba emailem, nebo Facebookem či Instagramem pomocí hashtagu* #lepimsjindrou a na konci naší dlouhé cesty vás odměníme ještě kupónem na nákup v hodnotě 500 Kč.

* hashtag je určité klíčové slovo označené znakem # (tzv. mřížka, plůtek či hash) dle kterého lze jednoduše dohledat příspěvky takto označené. Fotky můžete sdílet na svém vlastním profilu (pozor musí být nastaveny jako veřejné) a díky tomuto označení budeme moci s vámi sledovat váš postup

 

 

Pokud máte jakékoliv další doplňující dotazy, využijte prosím komentářů pod článkem. Stejně tak bude možné vznášet dotazy i na Jindru u jednotlivých dílů seriálu.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ