Asi před třemi lety jsem si všiml nepříliš dlouhého novinového článku o nějaké paní z Loun, která vystavuje své papírové modely na zámku v Jimlíně u Loun. O článku jsem se pak zmínil v Muzeu papírových modelů, odkud jsem byl pověřen paní kontaktovat a zjistit, zda-li by bylo možné získat k výstavním účelům nějaké její modely. A tak jsem poznal paní učitelku Janu Žuravnyjovou z Loun, která tráví takřka veškerý svůj důchodový čas tím, že staví a staví a staví papírové modely. Je po republice jen velmi málo papírových modelářů, kteří by měli podobný rozsah „stavební“ činnosti jako paní Žuravnyjová, která staví do slova a do písmene vše, co se z papíru dá postavit. Její doménou jsou ale zvířata od těch největších až po malé brouky. Právě tato její ZOO tvoří hlavní část další autorské výstavy, kterou nyní MPM pořádá. Její zoologická zahrada je mnohem pestřejší, než ty skutečné, protože v této ZOO najdete kromě obvyklých živočichů jako jsou velké šelmy, primáti, ptáci či zástupci vodního světa, také brouky, motýly, papoušky, domácí mazlíčky, zástupce australské fauny a jako první v republice, může tato ZOO vám také představit proslulého čínského „plyšového medvídka“ – pandu velkou a to hned celou rodinku!

Další pozoruhodnou kolekci tvoří série diorámat představujících vývoj v jednotlivých geologických érách od prvohor do čtvrtohor. Tuto kolekci vytvořila především jako učební pomůcky pro základní školu v Lounech, kde velkou část svého života učila přírodovědu.

Další fenomén nemající obdoby jsou její zahrady, které můžete obdivovat na začátku výstavního prostoru. Tyto úchvatné modely paní Žuravnyjová vytvářela sama jen na základě fotografií z publikací o zahradách. Když jsem tato fantastická zákoutí viděl, poprosil jsem ji, jestli by mě vytvořila modely i nějakých skutečných zámeckých zahrad, které se nacházejí v naší vlasti. Paní Žuravnyjové se nápad zalíbil a tak mi během asi dvou měsíců vytvořila a postavila čtyři naprosto realistické modely zámeckých zahrad z Jaroměřic nad Rokytnou, Bučovic, Červené Lhoty a Duchcova. To vše jen na základě fotografií z internetu!! Také tyto obdivuhodné modely si můžete na této výstavě prohlédnout.

Paní Žuravnyjová také staví velké množství staveb. Pár zajímavých ukázek těchto druhů papírových modelů vám také představujeme.

V samém závěru výstavy jejích modelů pak můžete ještě shlédnout unikátní kolekci figurek vojáků. Tyto figurky se v současnosti bohužel již nedají sehnat, protože jejich autor – italský výtvarník – asi před deseti lety zemřel a krátce poté byl web, kde své figurky poskytoval zdarma ke stažení, nenávratně zrušen. Figurky jsou tak dnes již velmi raritní záležitostí.

Vážení návštěvníci Muzea papírových modelů, tato výstava vám dokazuje, že ani v pokročilém věku není pozdě začít stavět papírové modely. Paní Jana Žuravnyjová je toho jedinečným příkladem.  Budeme rádi, když se pro některé z vás stane inspirací. Většinu modelů které od ní tady vidíte, si totiž můžete volně stáhnout z internetu

Více informací o výstavě ZDE.

Autor textu:  Miroslav Konopka

ZANECHAT ODPOVĚĎ