Již v sobotu se koná druhá letošní soutěžní výstava papírových modelů u nás. A tak jako vždy je místem konaní severomoravská metropole Ostrava. Jedná se celkem o 14. ročník a tentokrát jsme stihli trošku vyzpovídat organizátora výstavy Martina.

Ahoj Martine, jak se těšíš na blížící se výstavu v Ostravě?

Určitě se těším a to asi nejen já. Jsem zvědavý jaké nově postavené modely uvidíme a kolik diváků se přijde podívat…

Bude něco jinak oproti minulým ročníkům, a kolikátý ročník to letos je?

Letos to bude již 14. ročník .poprvé Mistrovství ČR kategorie pásové techniky.
Na kategorii Pásové techniky se těší hlavně děti z našeho modelářského klubu. Tanky u nás lepí nejen kluci ale kupodivu i holky ;-). Takže třeba co je Panter , Tiger , Kv či T 34 ví i naše holky modelářky.

Novinek je letos poměrně hodně :
Chceme vytvořit pro diváky malé posezení třeba s kávou…PK Graphica Brno chystá představení nějakého nového modelu. Klub 6P vyhlašuje a ocení kategorii 100 let Československé techniky. Dále naši přátelé ze Slovenska, modelářský klub v Žilině ocení speciálními cenami některý zajímavý model.

Soutěžní výstava je už za chvíli, máš už představu kolik modelů v soutěží, či jen vystavených, bude?

Myslím že modelů se může sejít na letošní Papír show klidně přes 1000 , jen náš domácí klub dává soutěžit asi 100 modelů a dalších minimálně 100 budeme vystavovat.
Vyhlašujeme 10 základních kategorií dále i Zvířata a Figurky. Speciální kategorie jsou Dakar, Záchranářské modely nebo modely Firebox.

Čeká nás letos opět nějaký doprovodný program?

Doprovodný program v Ostravě vždy obnáší Venkovní expozici vozidel. Letos bude vystaveno asi 8 vozidel hasičské, silničářské, letištní, komunální, tahač těžkých nákladů i třeba fréza pařezů. Opravdové a jedinečné speciály v Evropě budou vystaveny dva: Traktor JCB Fastrak z Letiště Leoše Janáčka v Ostravě Mošnově – je to jediný oranžový traktor JCB na silničních pneumatikách sloužící na letišti v Evropě. Druhým je požární Mercedes Atego CAS 15 od podnikových hasičů z Vítkovic s  nástavbou od podniku Vitkovice FF jedinou svého druhu.

Za kategorii Firebox  bude model tohoto vozu z dílny Františka Sochora v měřítku 1:100 cenou pro vítěze.

Co vás přimělo začít soutěž pořádat a kdo za ní vůbec stojí?

Název Papír show a koncepce doprovodného programu je mým nápadem. Inspirací pro venkovní expozici vozidel mi byla Beskyd model Kit show Kopřivnice, kdy bývá každoročně vystavena nějaká technika.

Od roku 2001 vedu v Ostravě klub papírových modelářů a v té době nebyla v Ostravě ani na Severní Moravě žádná soutěž papírových modelů, což mi přišlo, docela škoda. S první ročníkem mi pomáhali Vašek Jančata z Neratovic,  Standa Fajkus i manželé Šmídovi z Brna Lužánek.

Ostravská soutěž je úzce spjatá s kategorií Dakar a Záchranářů.

Na prvním ročníku byla vystavená Dakarská Tatra Tomáše Tomečka a od druhého ročníku bývají vystaveny vozy Policie a Hasičů. Za Ostravskou Papír show tedy stojím nejen já, ale i Fanda Sochor, Luděk Šrubař, Tomáš Hrebík, Miloslav Holek, Jiří Šlesinger, Michal Kreutz a spousta přátel hlavně rozhodčích z řad modelářů a modelářských klubů.. Na naši soutěž také rádi od začátku jezdí soutěžit modeláři z Polska nejčastěji klub KMK Modelik.

 

Kompletní informace o akce naleznete zde

A my se na vás těšíme jako vždy s naším kompletním sortimentem 🙂

 

A na zkrácení čekaní mrkněte na fotogalerii s loňska.

 

 

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here