Přátelé, vítám vás u druhého dílu série návodů, ke slepení modelu Pražského hradu.

V minulém díle jsem se věnovali obecným zásadám o lepení a napsali si, jak se propracovat k dílku A4.

V dnešním díle se posuneme dál a to již podrobnější formou návodu. Doposud  nebylo třeba vyzdvihovat jakékoli zákeřnosti, nebo nepřesnosti, avšak nadchází čas, kdy dílků bude přibývat, bude nutné spasovávat a podobně a s tím nutně přijdou i různé otázky.

K samotnému lepení tedy :

Jsme ve fázi, kdy máme zpracované a slepené dílky A1 -A4 a rovnou se vrhneme na obvodovou hradbu A5.

Je potřeba skutečně dbát směrů, kterými se jednotlivé části budou ohýbat! V prostoru, kam bude dopasována věž A12 je nutné počítat s tím, že se náš díl A5 ohne a slepí tak, aby byl oboustranný, čímž ovšem nabude na tloušťce a přes tu je nutné tuto část vytvarovat do oblouku. Jak dále tvarovat tuto hradbu nám napoví chlopně připravené pro díl A8.

Navazuje díl A6, který je nutno nejprve na sucho naohýbat a pečlivě nasměrovat do míst, kam patří. Zde upozorním na fakt, že ani díl A5, ani díl A6 neobsahují informaci o tom, kde se budou dotýkat! Každopádně, až je k sobě dopasujete a slepíte, vznikne vám prostor, do kterého následně vlepíme díl A7, s jehož pomocí vznikne krásný průchod mezi branami.

Přejdeme plynule k dílu A8, kterým je tvořen  terén a pěkně chlopeň po chlopni přilepujeme k hradbě A5, čímž docílíme jejího dotvarování.Stejně tak postupujeme i v případě terénu tvořeného dílkem A9.


Dílek A10 není nikterak složitý, vznikne v podstatě schodiště “utopené” mezi dvě stěny, ovšem při kompletaci k celku se mi postupovalo malinko hůř. Nejsem si jistý, zda v tom měla prsty jeho složitost, nebo snad to, že “utíkal” pod prsty. radím zachovat pevné nervy a ono se to podá.
Stříška A11 s lehkostí dodá pevnost a jasný rozměr dílku A10 .

Přejdeme ke stavbě věže, která je tvořena z dílů A12, 13 a 14.


Obvodový plášť klasicky ohýbám přes hranu stolu, slepuji.
Vyříznu z tvrdého kartonku kolečka dle nalepené šablonky A13 a to ve dvou kusech a lepím jako “dno” a “půdu” věže. Tím krásně definuji tvar pláště A12 a celé pak pasuji k dílu A5.
Nezbývá, než doplnit stříškou A14 – dbáme přesného směrování.

Schůdky A15 nám procvičí jemnocit v prstech, ale jejich lepení a instalace na místo nezaberou příliš mnoho času.

Dnešní díl ukončím dílkem A16, což je balkon, který vsadíme do dílu A1.

Důležitý pro nás bude fakt, že autor v návodu směřuje k nalepení nejprve dílu A16, a pak následně k A17. Já zde upozorním na to, že díl A1 v místě slepení má již vytvarované zábradlíčko na “terase” nad balkonem a k němu připadá i podlaha, kterou nesmíme s dílem A16 spojit!!!

Nalepíme tedy díl A16 ke stěně A1, ale podlahu nad ním nepřilepíme,… Zde nejprve přilepíme správně natvarovaný díl A17, jehož chlopně budou v místě balkonu vlepeny mezi střech balkonu A16 a podlahu terasy dílu A1.

Snad jsem tímto pomohl zabránit nějakým zbytečným odstraňováním chlopní a lepením natupo.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here