Byli jste někdy na Pražském hradě? Máte pravdu, asi zbytečná otázka. Na Pražský hrad, nebo zkráceně Hrad, jsme zavítali, předpokládám, snad všichni, a to i ti, kteří zrovna nevyhledávají shon a ruch velkoměstské Prahy.

Pražský hrad, němý svědek, který po staletí přihlíží významným událostem dějin, a to jak v dobách poklidných, tak i v těch krušných pro naší zemi, byl založen původně jako hradiště na vrchu Opyš nad řekou Vltavou v polovině 9. století. Je nasnadě, že areál Hradu nevypadal hned od prvních okamžiků tak, jak ho známe dnes. Původní hradiště se postupně rozrůstalo, čím dál lépe opevňovalo, přestavovalo se, měnil se vzhled se změnou stavebních slohů a v detailech se Hrad mění i dnes. Vždyť je všeobecně známo, že katedrála sv. Víta, asi nejznámější část celého Hradu, byla stavěna od roku 1344 a dokončena byla až roku 1929. Když si hradiště vybrali jako své sídlo vládnoucí Přemyslovci, předurčili tím toto místo a kolem rozkládající se Prahu jako jedno z nejvýznamnějších měst a hradů v celé Evropě. Nejvíce to platilo v dobách vlády posledních Přemyslovců, za panování Karla IV. a Rudolfa II. Dnes je Pražský hrad sídlem českých prezidentů, jednou z nejnavštěvovanějších památek v České republice a neodmyslitelnou součástí panorámatu Prahy.

Rád se procházím uličkami Hradu mezi jednotlivými paláci, věžemi a po starobylých nádvořích. Občas mám dojem, že na mě dýchá ona historie vtisknutá do kamenů zdiva. Stačí přimhouřit oči, trochu popustit uzdu fantazii a už kolem mne cválají rytíři na koních a míjí mne lidé v oblečení, které dnes nosí herci v historických filmech. Ano, máte pravdu. Když opět otevřu oči a vrátím se do reality, kolem mne proudí jen davy turistů. Do mnohých zákoutí Pražského hradu se ani nedostanu, nebo si musím za vstup zaplatit. Jedním z možných řešení je udělat si vycházku na Hrad až večer, po setmění. To už se hloučky turistů z hradních uliček vytratí, můžeme se tak volně procházet. A navíc je Hrad v noční tmě nádherně osvětlen. Úplně vás slyším: „Ten se asi zbláznil! No jo, pražák. Ten má čas se cajdat po večerech po Hradu. My, co nebydlíme v Praze, si přece nebudeme brát dovolenou, abychom si udělali výlet na sice krásný, ale z většiny zavřený Hrad!“

Máme pro vás nápad! Chcete si prohlédnout překrásný Pražský hrad, a to úplně do posledního koutku, podívat se i tam, kam se žádný turista nedostane, a to bez vstupného a nemačkat se při tom se zájezdem z Japonska či Ruska? A prohlédnout si dokonce osvětlený Hrad, jak bývá v noci? A klidně i z ptačího pohledu jako z letadla? Že je to nemožné? Naopak! Naprosto jednoduché! Stačí přijet do našeho Muzea papírových modelů. Máme zde právě vystaven papírový model Pražského hradu. A jelikož je ten skutečný Pražský hrad největším hradním komplexem na světě, je i jeho model velkolepý, jeho rozměry jsou 1600×1000×300 mm.

Autory modelu jsou ing. Robert Navrátil a Pavel Bestr a vydala ho firma Betexa. Vzhledem k rozsahu modelu byl vydán v podobě knihy – jak bychom lidově řekli, je to pořádná „bichle“. V knize najdeme historický text o skutečném Hradu, návod ke slepení modelu – obojí v několika jazycích, mnoho fotografií i přetisky historických ilustrací. A nakonec samozřejmě i samotnou vystřihovánku, která má přibližně úctyhodných 3 250 dílů. Samotný model není nijak extrémně náročný, ale jeho záludnost spočívá v rozsahu celé stavby. Věřte, že model neslepíte za týden, ani za měsíc, ale budete mu muset věnovat ještě více svého času. Odměnou vám bude nádherný model naší nejznámější architektonické památky.

Hrad je v Muzeu papírových modelů vystaven v rámci výstavy modelů firmy Betexa, na kterou vás tímto také srdečně zveme. Firma Betexa patří dlouhodobě mezi přední vydavatele papírových modelů u nás. Z její nabídky si můžete vybrat jak modely architektury, tak dopravní techniky, letadel, lodí, ale i třeba jednodušších skládanek na pohádkové motivy. Na své si přijdou nejen zkušenější modeláři – Betexa nezapomíná ani na ty nejmenší a začínající papírové stavitele. Asi nejznámější modely z vydavatelství Betexa spadají do edice českých hradů a zámků, které jste si již možná zakoupili na některém zámku a už ho máte doma postaven. V posledních letech Betexa rozšířila svou nabídku o další hravý sortiment, jako jsou pexesa, puzzle, stolní hry apod. Její výrobky si můžete zakoupit téměř po celé republice, a to i při návštěvě u nás v muzeu. Výstava „betexáckých“ modelů potrvá do 24. května 2015, čili ještě máte dostatek času. Výstavu si určitě nenechte ujít – takže hurá na Hrad! Vlastně do Police!

2 KOMENTÁŘE

    • Zdravím, model komplet včetně osvětlení tvořil pan Ježek. Ale osvětlení je tvořeno pomocí běžně dostupných diod 🙂 Dají se koupit v každém obchodě s elektrosoučástkami.

ZANECHAT ODPOVĚĎ