Již za týden se koná první podzimní soutěžní výstava a to v jihomoravském Kyjově. Tak jsme se rozhodli vyzpovídat jednoho z pořadatelů, Ivana.

Ahoj Ivane, jak se těšíš na blížící se Pohár Kyjovské radnice?

Ahoj Tomáši. Všechny soutěže, které navštěvujeme, jsou pro mě zejména kulturní setkání. Se spoustou lidí, které kolem modelaření znám, se potkávám jenom na soutěžích. Jsou z různých koutů republiky, ze zahraničí. Je to příležitost zase se sejít a pokecat o modelařině, i jiných věcech, protože s některými se známe tak dlouho, že už to dávno není jenom modelářství, co máme společného. Podívám se po stolech, prohlédnu si, co jsem ještě neviděl, dost často i to, co už jsem několikrát viděl, ale stejně tomu nemůžu uvěřit, a podebatujeme. „Jak jsi udělal tohle a tamto“ a tak podobně. Výlety na soutěže mě vždycky hodně bavily a pořádání jedné z nich beru také jako příležitost tu pohostinnost a prostor tak trochu vrátit pořadatelům těch dalších soutěží. Je kolem toho dost práce a ten pátek se sobotou rozhodně není taková pohoda, jako když jsme jenom na návštěvě, ale těším se na to. Kolikrát se až z fotek návštěvníků dozvím, co bylo všechno na stolech, protože není čas si všechno pořádně prohlédnout, ale určitě to stojí za to.

Bude něco jinak oproti minulým ročníkům, a kolikátý ročník to letos je?

Letošní ročník bude pátý. Snažíme se udržet průběh podle zažitých standardů, takže tou strukturou určitě žádné změny nechystáme. Co se snažíme měnit je doprovodný program. Myslíme si, že modelařina je v řadě ohledů prospěšný způsob, jak trávit volný čas, ale snažíme se přitáhnout i lidi, kteří se tomu nevěnují, nebo to třeba zvažují. V současné době je spousta možností, jak si vyplnit den a řada z nich nevyžaduje ani žádné nestandardní dovednosti. Není divu, že spousta lidí má mnoho jiných zájmů. Ale i přes ně může objevit něco dalšího, třeba právě modelářství. Proto se snažíme doprovodný programem přiblížit i nemodelářům, i když určité propojení s modelařinou být musí. Dost klademe důraz na modely z dálkových soutěží, i letos bude speciální kategorie Dakar. Hodně modelářů nadšenců a kamarádů nám s tím pomáhá a vymýšlí, co atraktivního by se dalo ukázat, takže jsme měli tu čest přivítat na jednom z ročníků Karla Lopraise, který pokřtil Romanovi Hruškovi knihu Tatry Karla Lopraise. Nebo nám na dvoře stál speciál Bonver Dakar Projektu, do kterého si návštěvníci mohli sednout. Hlavně nechceme, aby se návštěvníci na výstavě nudili.

Soutěžní výstava je už za chvíli, máš už představu kolik modelů v soutěží, či jen vystavených, bude?

Je pravda, že se to krátí a nervozita zdravě stoupá. Odhadnout návštěvnost je pro mě vždycky složité, soutěžních modelů bývá kolem dvou set, výstavních asi o něco víc, takže ve zkratce několik stovek. Snad se to letos podaří zase. Ale to se všechno člověk dozví až v sobotu během akce, málokdo se hlásí dopředu, že něco přiveze. Ani to není potřeba.

Čeká nás letos opět nějaký doprovodný program?

Letos jsme doprovodný program pojali do vojenského směru, kterému jsme se zatím moc nevěnovali. Máme domluvenu návštěvu klubu vojenských historiků s nějakou technikou a možná přijde i někdo, koho bude zajímavé poslouchat.

Co vás přimělo začít soutěž pořádat a kdo za ní vůbec stojí?

Nápad vznikl zhruba před sedmi lety. Prostě jsme si chtěli vyzkoušet, co to pořadatelství obnáší. Na soutěžích nás stále hostili jiní, postupem času jsme jim začali na soutěžích pomáhat a pak jsme si jednoho dne řekli, že to zkusíme i sami. První nástřel byl Luhačovický papír, který byl sice promyšlený celkem do podrobností, ale nakonec se neuskutečnil. Bylo to hodně z ruky a tím pádem dosti nákladné, i když místo bylo dobré. Nakonec jsme zúžili okruh pořadatelů čistě na členy KMK Kyjov a uspořádali jsme soutěž v Kyjově. Pomáhá nám samozřejmě víc lidí a v různých směrech, ale dá se říct, že hlavní činnost vyvíjíme tři, zakladatelé klubu (Zbyněk „kaktusák“, Ivan „yvan“ a Béďa „bedatruhlar“) a pomáhají nám členové klubu z Kyjova a okolí (Mira „Minor“, Michal „weselan“).

Čím vším se váš klub zabývá?

Klub jsme založili kvůli účasti v lize CPM a pořádání soutěže. V minulosti jsme vedli modelářský kroužek v Moravanech u Kyjova, teď má jeden z našich členů další sezonu na starost kroužek v přímo v Kyjově (DDM Kyjov). Dá se říct, že většinu toho, co se kolem modelařiny dá, jsme si vyzkoušeli.

Ivane, moc děkuji za tvůj čas a odpovědi a už se těším na soutěž 🙂

Více o soutěží ZDE

Facebook událost

A nyní už prohlédněte galerií z minulého roku…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here