Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

MODELY HRADŮ, ZÁMKŮ A KOSTELŮ ČESKÉHO RÁJE

9. února 2019, od 09:00 do 9. května 2019, od 17:00

 

 

První výstava, kterou návštěvníci mohou Foto - p. Kouckýv letošní sezoně navštívit v Městském muzeum a galerii Lomnice nad Popelkou, nese název „Modely hradů, zámků a kostelů Českého ráje“. Jedná se o kolekci zmenšenin vybraných památek tohoto romantického koutu Čech, ve většině případů v poměru 1 : 125, tzn., že jeden metr ve skutečnosti je 8 mm. Autorem těchto zajímavých prací je bývalý dlouholetý kastelán hradu Valdštejn pan Ladislav Koucký, kterého lomnická veřejnost zná také jako obětavého a zasvěceného průvodce letními turistickými výlety po krásách naší vlasti. 

Na lomnické výstavě bude k vidění pět modelů hradů, pět zámků a tři kostely. Na jejich výrobu byly jako materiál použity např. dřevo, kartony, sádra, polystyrén, lepidlo, piliny, písek a stromy z modelových železnic.

 

A co budou moci konkrétně návštěvníci lomnické výstavy zhlédnout? Kromě již zmíněného valdštejnského kostela také v empírové podobě a tatobitský Sv. Vavřince , hrady Kost a Valečov, zámky Hrubá Skála , Hrubý Rohozec , Sychrov , Mnichovo Hradiště  a konečně Humprecht.

Výstavu modelů doplní historické knihy, obrazy a fotografie památek dané lokality různých autorů, ve vitrínách budou prezentovány drobné upomínkové předměty se vztahem ke zmíněným památkám, tzn. turistické pamětní přívěšky a propagační katalogy, pohlednice, vstupenky, odznaky atd. Samostatnou kapitolu bude tvořit kolekce perokreseb výtvarníka a dokumentaristy Antonína Chmelíka, jehož podstatnou část tvorby tvoří vedle lidové architektury i rekonstrukce původní podoby regionálních hradů a mapování jejich současného stavu.

Výstava bude slavnostně zahájena v sobotu 9. února od 14 hodin úvodním slovem kampanologa, pedagoga a dlouholetého varhaníka v Pražské Loretě pana Radka Rejška, jenž se zhostí i hudebního vystoupení a který má na Lomnicku své rodové kořeny. V minulosti již v muzeu uskutečnil mimo jiné přednášku společně s panem Kouckým nazvanou „Povídání o hradu Valdštejn“, s hudebními ukázkami se vztahem k jednomu ze symbolů Českého ráje. V kulturní části programu dále s recitací vystoupí paní Eva Kordová – zastupitelka Města Turnova.

Nenechte si ujít tříměsíční zimní prezentaci unikátních modelů hradů, zámků a kostelů našeho kraje, kterou můžete vzít i jako pozvánku a inspiraci na svoji osobní návštěvu zmíněných památek v letních měsících. Expozici si můžete prohlédnout až do konce měsíce dubna.

Mgr. Jan Drahoňovský

Podrobnosti

Zahájení:
9. února 2019, od 09:00
Ukončení:
9. května 2019, od 17:00

Místo konání

Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkoi
Husovo náměstí 43/44
Lomnice nad Popelkou,512 51Česká republika
+ Google Mapa
Telefon:
+420481671872
Webová stránka:
http://www.muzeumlomnice.cz/