Načítám Akce

« All Akce

Putovní výstava Papírové království Richarda Vyškovského

6.11.2019, od 08:00 do 15.3.2020, od 17:00

V galerii Sladovna byla 6. listopadu 2019 zpřístupněna putovní výstava Papírové království Richarda Vyškovského. Návštěvníci mají příležitost až do 15. března příštího roku obdivovat několik stovek papírových modelů tohoto legendárního tvůrce.

Putovní expozice během letošního roku připomínala životní jubileum 90. narozenin Richarda Vyškovského, bývalého pracovníka státní památkové péče, který se více než 50 let věnoval rozdávání radosti a poznání prostřednictvím oblíbených papírových modelů. Výstava nazvaná Papírové království Richarda V. je součástí projektu Všude papír, na němž budou v jiných částech Sladovny představeni i další autoři publikující v legendárním časopise ABC.

K vidění bude několik stovek modelů historické architektury (hradů, zámků, lidové a světové architektury, antických památek apod.), techniky (formulí, veteránů, stavebních strojů či vojenské techniky), figurek či diorámat. Ústředním exponátem pak bude patrně nejrozsáhlejší papírový model současnosti – Městská památková rezervace, historické fiktivní město, jehož stavby vycházejí ovšem z reálných předloh objektů českých sídel. Čítá více než 80 domů, dva kostely, synagogu, dvě radnice, čtyři brány, kamenný most a opevnění se zámkem. Na panelech si pak budete moci přečíst návody a doporučení, jak nejlépe modelařit či rozhovory s Vyškovským o jeho tvorbě.

Richard Vyškovský byl aktivním autorem papírových modelů prakticky až do konce svého života. Zemřel 1. srpna 2019, jeho odkaz je ovšem stále živý. Stále se na výstavách objevují jeho realizace architektury a techniky, jsou v centru zájmu sběratelů a řada z nich – hlavně rekonstrukce hradů, čeká teprve na své vydání. Modelářská obec se tedy má stále na co těšit.

Projekt připravili takzvaní Papíroví archeologové Josef Kropáček, Stanislav Fajkus, Robert Pavelka a Pavel Havránek, kteří mapují tvorbu bývalých i současných autorů a přispívají k popularizaci papírového modelářství u nás.

Vernisáž se proběhla 5. listopadu od 17 hodin v bílých a debatních trámech Sladovny. Bližší informace naleznete na stránkách SLADOVNY nebo PAPÍROVÉ ARCHEOLOGIE. Rozhovor s architektem Richardem Vyškovským jsme přinesli v letním ČASOPISE PROPAMÁTKY. Mediálním partnerem je portál PROPAMÁTKY.

Podrobnosti

Zahájení:
6.11.2019, od 08:00
Ukončení:
15. března 2020, od 17:00

Pořadatel

papíroví archeologové
Webová stránka:
https://www.facebook.com/pg/papirovaarcheologie

Místo konání

Galerie Sladovna
Velké náměstí 113
Písek,397 01Česká republika
+ Google Mapa
Telefon:
+420 387 999 997
Webová stránka:
https://www.sladovna.cz/