Vlav-atelieru-1985dimír Rocman se bezesporu řadí mezi naše regionálního umělce, neboť bydlel v nedalekém Novém Městě nad Metují. Každý rok slavil 8. září své narozeniny. Letos ovšem budeme na Vladimíra Rocmana už jen vzpomínat. Proto si vám dovolujeme trochu přiblížit tohoto umělce – malíře, ilustrátora, fotografa, typografa a také autora vystřihovánek.

Vladimír Rocman přišel na svět 8. září 1923 v Novém Městě nad Metují. Kreslení bylo jeho zálibou od raného dětství, proto nepřekvapuje, že se vyučil chromolitografem. Za války pokračoval ve studiích na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a svá studia završil roku 1950 na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru Antonína Strnadela. V době studií absolvoval v roce 1947 i tiskařskou praxi ve Švýcarsku. Po tříleté vojně, jejíž část strávil v redakci nakladatelství Naše Vojsko, zůstává v Praze a začíná se věnovat ilustraci knih, mezi rocman_vladimir_2008kterými převažují tituly pro děti a mládež, ale v jeho tvorbě najdeme i knihy pro dospělé čtenáře. Vedle pohádkových knížek ilustroval také učebnice, dětské encyklopedie, plakáty, propagační materiály atd. Celkem vytvořil přes 4 000 ilustrací pro 170 knih. Že se knihy ilustrované Vladimírem Rocmanem  na knižním trhu neztratily dokládá skutečnost, že čtyřikrát byly knihy s jeho ilustracemi označeny jako nejkrásnější knihy roku (např. roku 1974 ilustrace pro Úlomky žuly Terezy Novákové).

U každé knihy se Vladimír Rocman snažil o nový projev, souznící s literárním obsahem. Nemůžeme tedy mluvit o nějakém typickém „rocmanovském stylu“. Stejně rozmanité jsou i používané techniky: z grafických technik to byl dřevoryt, litografie nebo suchá jehla. V 2některých případech vytvářel i koláže, případně běžné kresby. V letech 1964 až 1972 spolupořádá výstavy v pražské Galerii Vincence Kramáře, pro kterou také vytváří plakáty. Nesmíme opomenout ani jeho pedagogickou činnost, v 70. letech působil na pražské „Hollarce“ (Vyšší odborná škola a střední umělecká škola Václava Hollara v Praze).
3Začátkem 90. let Vladimír Rocman opouští svůj pražský byt a ateliér a stěhuje se do rodného Nového Města, kde kupuje polovinu domu na Husově náměstí. Ani zde neustal ve své další tvorbě, která už ale nebyla spojená s knižními ilustracemi. Tvořil zejména abstraktní obrazy, vytvářené technikou enkaustiky (spojení barviv a vosku).

 

Od ilustrací k dětským knížkám bylo už jen kousek k papírovým vystřihovánkám. První vystřihovánkou vydanou u vydavatelství Albatros byl hrad Křivoklát. A byla to zároveň i poslední vystřihovánka skutečné předlohy. Sám Vladimír Rocman o své vystřihovánkové tvorbě prozradil, že znal modely z dílny Richarda Vyškovského či Ladislava Badalce, ale připadaly mu pro děti moc složité a ani výsledek nebyl vlastně určen pro děti – ke hraní. Vladimír Rocman tak vytvořil několik vystřihovacích sešitů zvířat, figurek, kalendářů a hraček. Všechny jeho vystřihovánky spojovala fantazijnost, co největší pohyblivost, prostě hravost. Zvířata a figurky se po slepení díky promyšlené konstrukci pohybovaly, kývaly a různě vrtěly – papírový bubeník bubnoval, ptačí pokladnička za vhození mince poděkovala klapnutím zobáku. Pohyb výsledného modelu byl „zapříčiněn“ pohybem písku v těle modelu (např. právě u bubeníka), vhozením cizího předmětu (pokladnička) či volným spojením jednotlivých částí, které se pak pohybovaly i jen díky proudění vzduchu. I výtvarné ztvárnění mělo co nejvíce pobavit, proto je papírový slon modrý, papírové „Prasátko z Popletalova“ není zašpiněné od bahna, ale čisťounce bílé. Mezi nejznámější vystřihovánky patří hrad Křivoklát, Pravěcí ještěři (4 různí dinosauři), Bubeník či robot Marťan Martínek.

vystrihovanka-prasatko-z-popletalova vystrihovanka-klim-a-klap vystrihovanka-bubenik

 

 

 

Plodný život Vladimíra Rocmana se završil 28. dubna 2016.

Autoři článku: Mikuláš Laub, Michal Erben

 

Obrazová dokumentace: 1) Ilustrace knihy Františka Gotlieba Jaro a poušť (1956), technika suché jehly;  2) Zemani, Ján Kolinčiak (suchá jehla, 1963);  3) Variace pro každý nový den (enkaustika, 2000); 4) Vladimír Rocman2008; 5) Vladimír Rocman 1985; 6) Vystřihovánka – Bubeník; 7) Vystřihovánka – Klim a Klap; 8) Vystřihovánka – Prasátko z Popletalova

ZANECHAT ODPOVĚĎ