Dalším modelem z produkce vydavatelství Schreiber-Bogen, který jsem si vybral do své sbírky, byl chrám Panny Marie (Frauenkirche) v bavorském Mnichově.
O Modelu
Model je zpracován v měřítku 1/300, ale i tak Vám pod rukami vznikne pěkný macek. Kostel má na délku 44 cm a věže se zvedají do výšky 35 cm. Vystřihovánka je již staršího data vzniku. Přesto úroveň zpracování je velmi dobrá. Ruční malba dodává celému modelu zajímavé kouzlo a na vysoké úrovni je i zpracování detailů, například rozdílné kružby v jednotlivých gotických oknech. Model není nijak záludný, ani náročný, proto dvě návodné kresby ve vystřihovánce jsou zcela dostatečné. Návodný text se omezuje na konstatování, že při lepení má modelář postupovat dle návodných čísel jednotlivých dílů, což mohu doporučit i já.
Stavba
Sestavování modelu jsem započal poněkud netradičně. Před stavbou jsem si nejprve do krabiček přichystal všech 45 prostorových oken a dveří a také téměř stovku drobných střešních vikýřů. Byla to sice trochu jednotvárná a piplavá práce na několik večerů, ale stavba samotná pak velmi dobře odsýpá a chrám roste pod rukama.
Na slepenou základovou desku s dlažbou náměstí jsem přilepil hlavní vstupní portál chrámu obklopený po stranách základem obou průčelních věží. Následně jsem si zpracoval obvodové zdí kostela a vlepil do nich jednotlivá okna. Po té jsem z nich sestavil chrámovou loď a dvěma vlepenými žebry zafixoval jejich tvar, jelikož jde přeci jen o dost velký prostor. Z boku kostela jsem pak přilepil dva domečky, pravděpodobně sakristii. Obvodové stěny jsem doplnil čtyřmi vstupními portály a průčelní věže o podpěrné pilíře. Prostor kostela jsem ještě zpevnil střešní výztuhou, na kterou jsem následně začal postupně přilepovat nižší část střechy a také dekorativní pás střešního patra. Na toto patro přišla další střešní výztuha, která následně posloužila jako základna pro vysokou střechu chrámu.
Zde musím upozornit na drobnou mrzutost. Při vrstvení silného papíru výztuh na střeše mi vznikl po obvodu kostela nepěkný bílý pásek. Retušovat barvou mi přišlo nepříliš šťastné. Nakonec jsem se tedy bílá místa rozhodl zamaskovat tenkými proužky papíru, na který jsem si na barevné tiskárně nakopíroval texturu střechy. Rozhodně můžu říct, že to byl dobrý krok, a vzhledu kostela to hodně pomohlo. Jakmile byla střecha chrámu na svém místě dokončil jsem a přilepil na svá místa také jednotlivá zmenšující se patra obou průčelních věží. Do nejvyšších osmistěnných částí opět vlepil velká lomená okna. Následně jsem zpracoval a na vrcholky věží umístil dvě cibulové báně.
Model jsem následně vybavil desítkami vikýřů a hrany střech dekorativními pásky. Byla to práce na tři večery. Na malé špičky na vrcholcích bání a na sanktusníkovou věžičku jsem připevnil pozlacené korálky, čímž byl model zdárně dokončený. Opět se mi potvrdilo, že modely Schreiber Bogen jsou precizně zpracované a za celou stavbu jsem nenarazil na jediné místo, kde by něco nesedělo, či špatně navazovalo. Hotový model se díky svým rozměrům a nezvyklé podobě ihned stal jedním z ústředních bodů výstavky, kterou jsem si vybudoval ve své kanceláři v práci, a budí zde zaslouženou pozornost.
O předloze
Pozdně gotický kostel z pálené cihly, byl v Mnichově vybudován v letech 1468 – 1494 jako farní kostel, na popud vévody Zikmunda Bavorského. Nahradil dřívější menší pozdně románský svatostánek ze 12. Století. Trojlodní bazilika s impozantními rozměry 109 X 40 metrů se velmi rychle stala ústředním bodem města. Téměř sto metrů vysoké věže jsou dodnes charakteristickou součástí Mnichovského panorama a jejich netradiční helmice, dokončené roku 1525 jsou považovány za předzvěst nastupující renesance v Bavorsku. Od roku 1818 je chrám také biskupskou katedrálou. V roce 1944 byl chrám těžce zasažen při spojeneckém bombardování. Věže sice zůstaly téměř nepoškozené, ale samotná loď kostela nevydržela a propadly se klenby, i strop krypty a za své také vzala téměř všechna vnitřní výzdoba. Náročná obnova chrámu trvala až do roku 1994.