Úvod
V rámci svého koníčka YT kanálu „Papírové výlety do minulosti“ jsem lepil i model Ondry Hejla Kostel sv. Bartoloměje v Hrádku nad Nisou. Je v blízkosti mého bydliště a tak je možnost se na něj dojet podívat „in natura“, což je pro mne důležité.
Po asi 30 letech jsem se naplno vrátil k papírovému lepení, dříve jsem si jako hodně zaměstnaný nedokázal udělat čas. Začal jsem tedy modely Ondry Hejla, které jsem si koupil v Neratovicích na výstavě a pár jsem jich slepil jako falešný začátečník.
O modelu
Hotový model má velikost půdorysu 18×32 cm a max. výšku 28 cm včetně křížků. Model je vydán na 6 stranách (23×32 cm) Stavba se staví velice dobře, je tu pár stejných oken, ale není to nic proti kolům kdejakého podvalníku :-). Největší oříškem byla pro mne stavba kupolí.
Stavba
Ondra označuje stavbu označením náročnosti 3 z 5. To odpovídá, ale přesto není vystřihovánka pro úplné začátečníky, zvláště u kupole věže a sanktusníku je potřeba rozvážit postup. Já ji stavěl poprvé. Také jsem si ve věžičkách zaretušoval naznačená místa pro chlopně, lepil je na tupo, chlopně jsem odstřihl.
Model jsem stavěl pečlivě podle návodu, to se vyplatilo.
Stěny a střechu jsem podlepil 1 mm kartonem. Asi to není zase tak potřeba, hlavně na stěnách jsou celkem malé plochy, ale chtěl jsem mít model pevný a natrénovat si techniku podlepování, abych pochopil úskalí tohoto postupu lepení modelů.
Stavbu jsem si vylepšil podlepením rohových kvádrových rustik asi 0,5 mm čtvrtkou pro zvýšení plastičnosti stěn. To klaplo, jen pozor při ohýbání podlepených rohů, vlivem podlepení a zvětšení rádia na vlastním dílku došlo k jeho zkrácení o několik desetin mm, které pak někde chybí nebo hrozí potrhání natištěné rohové linky :-/ au!
Pozor na dílek 13 – posunutá mezera v bosáži (kvádrová rohová rustika) jde to však snadno napravit a na dílku 100 není vyznačeno proříznutí okna červenými linkami a okno není zmíněno v návodu. Pozor tedy, dílky jsou, jen nezapomeňte okno vlepit dříve, než připojíte celý díl (přístavek schodiště do oratoře pro panstvo) k věži a lodi kostela. Po zaklopení střechou se k němu již nedostanete.
Závěr
Ještě bych doporučil zelenou papírovou trávu posypat nějakou směsí trávy statické (max 2 mm), molitanové a trochu přesáté hlíny pro věrnější efekt trávníku. Před vstupní schody jsem si doplnil dlažbu, je to zmenšenina skutečné fotky dlažby. Nepapírové doplňky – dva křížky na kupolích, jejich fotografie, jsem poslal kolegovi do výroby z mosazi, aby zase byly co nejvěrnější.
Kdo má rád malou sakrální architekturu, bude mít z tohoto modelu radost.
Autorem článku, stavby, fotografií a videa je Pavel Koráb.