Předloha papírového modelu
Předlohou je skutečně stojící kostel Nanebevzetí Panny Marie v Lobkovicích, kde je situován uprostřed obce. Kostel nemá zvonici, ta je postavena mimo areál kostela, která tuto věž nahrazovala a nahrazuje do dnes. Současný vzhled kostela vychází z barokní úpravy v roce 1700. Kostelík byl obklopený hřbitovem, ten je však dnes zrušený a v podstatě tu zůstala jen hrobka Františka Palackého. Tuto lze rovněž lepit jako samostatný model. Lobkovice a jejich zámek (také vystřihovánka) jsou známé pobytem českého historika a obroditele Františka Palackého.
Kdo byl František Palacký (1798-1876)
Palacký, řečený “otec národa“ byl český historik, politik a spisovatel a je považován za zakladatele moderního českého dějepisu. Palacký se přiženil do poměrně bohaté rodiny a často pobýval mimo jiné i v Lobkovicích na zámku, majetku rodiny své manželky. Ve zvonici před kostele je asi v Čechách největší stálá expozice ze života Palackého .
Více o předloze s trochou historie a slepeném modelu se dozvíte v krátkém videu (4:40 min)
O modelu
Model kostelíku je dalším z produkce Ondry Hejla. Předloha stojí v obci Lobkovice, dnes části obce Neratovice. Je to kostel s obvodovou zdí, kterou však model nezmiňuje. Tato dnes, u jiných vydavatelů, již častěji používaná praxe se u Ondry neobjevuje. Ondrův rukopis na fasádách kostelíku je však dobře patrný. Nebylo potřeba model nijak idealizovat, protože sám kostel je v poměrně dobré kondici. Omítka nevykazuje výrazné poškození jako například u kostelu v Hradešíně, srovnávací video zde. Model je z roku 2015, v měřítku 1:150.
Stavba modelu
Jestliže lepíte Ondrovy modely častěji, zvyknete si na jeho postupy. Model má jednu variantu a je třeba dodržet vyšší úroveň přesnosti, pro dobrý vzhled hlavně štítů kostela. Stěny a střechy jsem podlepoval 1 mm kartonem pro udržení jejich rovné plochy. Nejjemnější práce byla asi se stříškami štítů a věžičkou, santusníkem. Tady je však potřeba ostrý skalpel na vyřezávání vzduchu. Přestože citlivé oko zaznamená, že je její skutečná předloha je trochu jiné konstrukce, kdo nemá přesné srovnání, nic nepozná.
Jako vždy nejdříve lepíte obvodové zdivo s okny, to se pak lepí na podložku. Já mám rád tyto dřevěné podložky, zdá se mi, že se k sobě materiálově hodí. Papír a dřevo. Následně se model dokončí střechou a věžičkou.
Model má jednu variantu, středně těžkou, přesto jsem neměl s modelem větší problém. Je potřeba nespěchat, pracovat přesně a mít ostrý skalpel předně na výše zmíněné detaily. Některé si je potřeba sestavit na sucho, jak je budete lepit. Rámy oken, lizény a portály jsem také podlepil kartonem. V reálném zvětšení by toto rozměrově působilo nepatřičně, ovšem zmenšený model to udělá více plastickým.
Jako pracnější se ukázaly opět štíty na portály. Model jsem lepil podle postupu ve vystřihovánce, i když zkušenějšímu modeláři stačí návodová kresba.
Křížek jsem použil podobný skutečnosti z 3D tisku.
Závěr
Model je to milý, zvláště pro modeláře malé architektury a pokud si ke stavbě prožijete, třeba jen virtuálně i trochu té jeho historie, bude mít model pro vás ještě větší kouzlo.
Model s radostí lepil, recenzi připravil a video natočil Pavel Koráb.