O předloze
Nejstarší záznamy o hradu Cochem pocházejí z 11. století, kdy jej vlastnil falcký hrabě Ezzo. V průběhu staletí hrad několikrát změnil majitele a prošel několika přestavbami a rozšířeními. V 17. století byl hrad částečně zničen během třicetileté války a téměř 200 let zůstal v ruinách.
Na konci 19. století koupil hrad bohatý obchodník jménem Louis Ravené a zahájil rozsáhlý projekt obnovy, jehož dokončení trvalo více než deset let. Ravené najal architekta Bruna Möhringa, aby dohlížel na obnovu, jejímž cílem bylo vrátit hradu jeho bývalou slávu.
Hrad Cochem je dnes oblíbenou turistickou atrakcí, která návštěvníkům nabízí pohled do minulosti. Hrad je spravován nadací a je financován z prodeje vstupenek a darů.
Hrad Cochem je úžasným příkladem románské architektury se zdmi z červeného pískovce a věžemi, které se tyčí vysoko nad okolní krajinu.
Nejvýraznějším prvkem hradu je jeho osmiboká věž, která byla přistavěna během renovace v 17. století. Hrad je rozdělen do několika částí, včetně Rytířského sálu, Loveckého pokoje a Vinárny. Rytířský sál je největší místností hradu a nabízí sbírku starožitných zbraní a brnění. Lovna vystavuje lovecké trofeje a má velký krb, který pochází ze 16. století.
Vinotéka je domovem sbírky vinných sudů a nabízí návštěvníkům ochutnávku místních vín.
Okolní oblast hradu Cochem je známá svou malebnou krásou s turistickými stezkami, vinicemi a malebnou řekou protékající městem.
Vystřihovánka
Model hradu Cochem je dílem německého vydavatelství Schreiber-Bogen. S tímto vydavatelstvím mám víceméně dobré zkušenosti (pominu-li model hradu Hohenzollern, jehož grafika byla poměrně křiklavá).
Celý model se rozkládá na 14ti stránkách velikosti A4. Je zhotoven v měřítku 1:160 a to ve střední obtížnosti.
Stavba modelu
Jako u většiny modelů tohoto vydavatele tvoří základ hradu podstavec sestávající se z vrchní plochy, obvodových stěn a vnitřních žeber. Podle návodu by se žebra měla podlepovat, ale postupem času jsem zjistil že není třeba. Počet žeber je dostatečný, tudíž model je vyztužený i bez podlepení. Na vrchní plochu se postupně přilepují jednostlivé budovy.
Při stavbě jsem se neřídil lepením dílků popořadě. Občas bylo potřeba něco přeskočit a poračovat až po dokončení následujících dílků. Někdy to chtělo hodně představivosti (fotky z postupu stavby jsou tedy výbornou součástí vystřihovánky).
Lepení jednotlivých budov k sobě bylo podle návodu nepraktické. Nejdřív slepit budovy a pak je spojit. Při tomto postupu nebylo možné k sobě jednotlivé stěny dostatečně přitlačit a hrozilo promáčknutí budov. Takže jsem si nejdříve slepil k sobě sousedící stěny jednotlivých budov a poté je dokončil.
To samé platilo o střechách. Někdy bylo potřeba střechu přilepit například k jedné nebo více stěnám a až pak budovu uzavřít. Nebylo tedy pravidlem, že střechu jako poslední. Tento model obsahuje větší množtví věží i menších věžiček jehlanovitého a kuželovitého tvaru. Aby se zabránilo jejich ulomení při manipulaci s modelem, doporučuji jejich osazení na model až jako poslední krok.
Je škoda že cimbuří na hradbách není zhotoveno v realistickém provedení. Tato úprava by modelu jistě dodala hezčí vzhled.
Závěr
S tímto modelem jsem opravdu velice spokojený. Stavba šla krásně a nebylo třeba větších úprav. Jen doporučuji rýhovat pouze z rubové strany. Model je vytištěný na hrubším papíře a při rýhování z lícové strany hrozí prasknutí barvy a vznikne bílá hrana (popravdě už tak rýhuju všechny modely. Retuš stříhaných hran beru jako samozřejmost. U návodných fotek z výstavby bylo vidět že si s hranami hlavu nelámali. Model je určen pro zkušenější modeláře.
S přáním klidného lepení Vás zdraví David Štěpán
Za slepení modelu, recenzi a dodané fotografie Davidovi Štěpánovi děkujeme
Diky za recenzi a postrehy ke stavbe. Jak dlouho stqvba trvala? Vcetne vystrihovani a pripravy dilu?
Ohledně časové náročnosti výstavby jsem to nepočítal. V práci mám směny tak, že mám 2 pracovní víkendy v měsíci (12ky), do toho noční, dvouletou dceru a ta taky zabere dost času. Takže při tomhle pomalejším tempu bych odhadl 2 měsíce práce. Samozřejmě v zimě u toho člověk stráví víc času než v létě.