Úvod
Sochu svobody zná snad každý, tento papírový model jsem stavěl pro svou manželku jako výzdobu třídy, neboť začala učit na základní škole anglický jazyk a o stavbu symbolu Sobody mne požádala. Model není složitý a jeho stavba zabrala dva večery. Model má základnu 12 x 12 cm a je 41 cm vysoký. Jako stupeň obtížnosti uvádí vydavatel 2 ze 3 stupňů. Mně samotnému přišel model velmi jednoduchý a dá se říct odpočinkový. Nakladatel: Schreiber-Bogen Kartonmodellbau
O předloze
Socha Svobody je obrovská neoklasicistní socha nacházející se na Liberty Island (Ostrov svobody) v newyorském přístavu ve Spojených státech. Tuto měděnou sochu, dar francouzského lidu obyvatelům Spojených států, navrhl francouzský sochař Frédéric Auguste Bartholdi a její kovovou kostru zkonstruoval Gustave Eiffel. Socha představuje oděnou římskou bohyni svobody Libertas. Pravou rukou drží nad hlavou pochodeň a v levé ruce nese tabuli s nápisem JULY IV MDCCLXXVI (římskými číslicemi datum 4. července 1776), což je datum vyhlášení nezávislosti USA. Postava kráčí vpřed a u nohou jí při tom leží přetržený okov a řetěz, které připomínají zrušení otroctví.
Po svém posvěcení se socha stala ikonou svobody a Spojených států, vnímanou jako symbol vítající přistěhovalce připlouvající po moři. Socha byla postavena ve Francii, v bednách převezena do zámoří a na již hotovém podstavci sestavena. Stalo se tak na místě, kterému se tehdy říkalo Bedloe’s Island. Dokončení sochy bylo oslaveno prvním newyorským průvodem a slavnostním posvěcením pod záštitou prezidenta Grovera Clevelanda. Do roku 1901 sochu spravovala Rada pro správu majáků Spojených států amerických, poté ministerstvo války; od roku 1933 o ni pečuje Správa národních parků jako o součást Národního památníku sochy Svobody. Socha je významnou turistickou atrakcí. Přístup veřejnosti na balkon kolem pochodně je od roku 1916 zakázán.
Stavba
Stavbu začneme podstavcem, využijeme při tom karton přiložený k modelu jako základ. Samotný podstavec je prakticky bez komplikací, vše je příjemně hranaté, na rozdíl od letadel, která běžně stavím. Trochu mi to připomnělo stavbu domečků z ABC. Zde, i když to vydavatel neuvádí bych zpevnil kartonem i horní díl podstavce, sochy samotné (ten už zelený s obrysem nohou), neboť socha se mi při pohybu a přenášení kymácí, nicméně drží a na funkci živočicháře to vliv nemá. Sochu samotnou začneme stavbou základního dílu, který je rovněž hranatý. Na něj začneme lepit plášť. Tady už jsem se trochu potrápil, návod jsem musel doplňovat prohlížením fotografií, kterých je na internetu naštěstí dost, protože zřasení pláště mi z návodu nepřišlo přehledné. Nějak podobně je to s polohou končetin a polohu levé ruky jsem upravoval současně s tabulkou, kterou drží.
Závěr
Hlava je jediné malinko složitější místo, díky temenu tvořenému segmenty, které je nutné vytvarovat do polokoule. Na hlavu nalepíme nos a korunu. Do ruky vrazíme soše pochodeň a je hotovo. Co říci závěrem? Recenze není dlouhá, stejně jako nebyla dlouhá stavba. Socha i přes svou jednoduchost vypadá poměrně impozantně a doporučuji ji i začínajícím modelářům, kteří už nějaký ten jednodušší model slepili.
Model slepil, fotografie pořídil, recenzi sestavil modelář Petr Šmahel