Vážení přátelé, kamarádi a příznivci všeho papírového, vítám vás u prvního článku seriálu, který jsme pro vás přichystali.
Úvod
Prázdniny se zapsaly jako další dílek historie a začíná nám období prodlužujících se večerů, a doufám, že nejen já, se na toto období těším. Letošní zima v mém případě bude ve znamení modelu Pražského hradu a doufám, že spousta z vás, ji stráví podobně. Přiznávám a sypu si popel na hlavu, že léto jsem strávil spíše aktivně a k modelu jsem se přibližoval jen velmi zřídka. Vždy nakoukl, a učinil pouze nejnutnější přípravu.
Nyní jsem tedy ve stadiu, kdy jsem oprášil všechny pomůcky, nabrousil nože, očistil podložku a pravítka, zkontroloval, zda nevyschly barvy (v mém případě oblíbené tempery), zapojil lupu s lampičkou a znovu si pročetl návod ke stavbě a doporučení autora. Vše tedy v celku jednoduché, nic náročného a bohužel, zatím ani nic moc k ukazování, až na pár detailů…. ale o tom později.
Jak lepím?
Nutno všem sdělit, a vím, že se to stále dokola opakuje, že je potřeba se skutečně řídit doporučeními a základními principy papírového modelování. Tvrdí se to stále dokola, ale mnohdy nám padnou oči na model, kde modelář šel vlastní cestou a výsledek není vždy stoprocentní.
Osobně jsem člověk, jak časem zjistíte, který se snaží jít cestou tradičního lepení. Tedy papír, špejle, nože, tempery, lepidlo,… Ovšem každý má svůj rukopis, pojetí celé věci a podobně, takže se jistě najdou lidé, kteří použijí i tmely, stříkací pistole, laserové dílky apod.
V mém případě tomu tak nebude, dokonce jsou modely, kdy se vyhýbám i retuši, neb chci ukázat čistotu práce – takové spíše používám pro prezentaci v kroužku apod., však každý model, který společně postavíme, bude mít svá charakteristická místa. Nyní se tedy rád upnu k samotnému modelu.
Jistě si každý všiml, kdo jej již má doma a je připraven s námi začít, že drží v skutku objemnou publikaci. Ta je rozdělena do několika sekcí, kterým se budeme věnovat. A vezmeme si je pěkně po pořádku.
Základní zásady
První, velmi důležité čtení, které by nikdo neměl přeskočit, jsou „Důležité zásady pro stavbu papírových modelů“. Najdeme je přiložené k modelu, ale i ZDE jsou přiloženy ke stažení. Po jejich nastudování se pokročilejší modeláři nedozvěděli celkem nic nového, leč „opakování je matka moudrosti“, jak by řekl klasik.
Zásady jsme tedy přečetli a připravili si vše zmíněné. Toto je o osobním naladění a zvyku modeláře, mé pomůcky časem uzříte asi všechny v přiložené fotodokumentaci. Jen bych vypíchl lepidlo, na které se kladou asi nejčastější dotazy, v mém případě je to dlouho řadu let Herkules. Ten mám rád kupodivu řídký, nenechávám záměrně přituhnout, ani nemíchám s ničím jiným.
Začínáme
Zásady číslování, hranění, ohýbání máme tedy také nastudované a jediná má připomínka asi je, že každý dílek, i přes to, že by se měl rovnou umístit a přilepit, tak stejně z rubu popisuji obyčejnou tužkou, velikým číslem. Jsou dny, kdy prostě mám jen náladu vyřezávat a udělám si dílků víc, a pak jsou dny, kdy naopak vezmu tempery a lepidlo a kompletuji. Zde se hodí ona veliká čísílka na rubu dílků.
Budeme-li pokračovat, dopracujeme se k samotnému modelu a jeho stavbě. Zjistíme, že model je rozdělen do bloků, které se postupně budou kompletovat a my jsme směrováni rovnou k bloku „A“. V návodu je vše dobře vysvětleno, není třeba k tomu nic dodávat. Já jsem se dopracoval po 14ti člověkohodinách od započetí přípravy, po dílek A4. Vím, není to mnoho, ale jak jsem psal, léto jsem věnoval jiným aktivitám. Druhým faktorem je samozřejmě obtížnost, se kterou jsem pojmul stavbu modelu.
Pro ještě větší plasticitu a detail, lepím ze dvou knih, což přináší více lopoty – oproti originálnímu pojetí jsem na místo čtyř, zpracoval již 68 dílků. Jak jsem výše zmínil, přikládám pár fotografií i s detaily, kde v dílu A1 jsou všechna okna plastická. Přidal jsme i na detailu na dalších dílech, kdy všechny pohledové stěny mají plastická okna, i vratům jsem vnutil prostor. Pravda, okem na první pohled u mnoha dílků není nic poznat, ovšem oko fotoaparátu je nekompromisní.
Přeji vám všem, pevnou ruku, ostré nože a v dalším díle, kde vám přineseme další informace a fotky ze stavby, se těším na shledanou.
Další díl čekejte již durhý týden v říjnu!
Jindra
Pořiďte si základní zvýhodněný baliček! Poslední šance!
Balíček obsahuje: – Model Pražského hradu, Řezací podložku (A2 nebo A3), Sadu skalpelů a čepelí, Kovové pravítko s držátkem, 5 tlouštěk lepenek (celkem 25 ks) a lepidlo Herkules 130g
Běžná cena : 1976 Kč s A3 podložkou
2275 Kč s A2 podložkou
NYNÍ DO VYDÁNÍ DALŠÍHO DÍLU SPECIÁLNÍ SLEVA – 30%
Cena po slevě : 1500 Kč s A3 podložkou
1750 Kč s A2 podložkou