Na začátku května jsme pořádali naši druhou soutěžní výstavu Modelářský svět v Technickém muzeu v Brně. Vzhledem k vytížení Technického muzea v podzimních termínech jsme se museli uchýlit k přesunutí termínu výstavy na tento jarní. S tímto přesunem jsme najednou místo celého roku na přípravy měl jen poloviční dobu. Ale vzhledem k tomu, že jsme měli vše v čerstvé paměti tak jsme stihli všechno bez problému připravit.
Statistiky
A jak nám to vše proběhlo v číslech? Začneme modely samotnými. Zde nám číslo soutěžních a výstavních modelů oproti loňsku mírně kleslo. Soutěžilo nám tento rok celkem 179 modelů (z celkem 209 registrovaných, bohužel nám někteří modeláři nedorazili) a dalších cca 30 kousků bylo nesoutěžních. Na první pohled to nevypadá nějak velkolepě ale i tak se nám sešli nádherné modely, které byly hezky celkem rovnoměrně rozloženy do všech kategorií. Dalším číslem, a to nám vyrazilo dech, je návštěvnost. Letos naši výstavu navštívilo neuvěřitelných 1300 návštěvníků! Oproti loňsku se jedná o 100% nárůst a nás nesmírně těší, že vás naše výstava zajímá a baví. Stejně jako loni, byla součástí výstavy i dílna pro děti a rodiče. Vzhledem k tomu, že jsme věděli kolik modelů jsme do dílny přinesli tak víme i kolik modelů se tam postavilo. V dílně se postavilo neuvěřitelných 700 jednoduchých modýlků! Což k počtu návštěvníků znamená, že každý druhý návštěvník si u nás i model postavil. K výstavě patří i prodej. Zde se můžeme pochlubit více než 800 prodanými kousky.
Průběh výstavy
A jak nám celkově vše šlapalo? První přípravy započaly už ve čtvrtek, kdy se začal sál finálně připravovat, uklízet, kontrolovali jsme světla, naváželi stoly atp. Během pátečního dne jsme chystali přednáškový sál, přejímku, prodejní stánek, navigaci po muzeu, diváckou soutěž a plno dalších drobnosti.
Přejímka
Od 17. hodiny pak započala přejímka modelů, kterou jsme tentokrát z garáží přesunuli vstupní haly v přízemí muzea. Tentokrát jsme se nespoléhali pouze na techniku, ale veškeré podklady jsme si vytiskli, a i díky tomu nám to na přejímce klapalo jak po másle. Soutěžící nahlásili svoje jméno, uhradili startovné a dostali od nás cedulky ke svým modelům a dva pásky na ruku, které zajišťovali volný pohyb po muzeu po celý víkend. Jediným malým zádrhelem byl příchod Lužáneckého klubu se 70 modely, ono zpracovat a vydat v jeden moment tolik modelů prostě nejde. Aby nemuseli zbytečně čekat, tak jsi šli všichni modely nejdřív umístit a jakmile jsme měli připravené cedulky tak jsme je předali a doplnili dodatečně k modelům.
Hodnocení
Jakmile jsme měli předány všechny modely a dorazil i hlavní rozhodčí Vojta, byl čas si sednout v klubovně se všemi ostatními rozhodčími a připravit plán hodnocení. Po loňských komplikacích s novým bodovacím systémem, jsme se letos rozhodli, že budeme modely hodnotit standardním systémem „Libí/nelíbí“. I změna hodnocení pomohla k hladkému průběhu hodnocení během páteční noci. Dostatek rozhodčích, nižší počet modelů a jednodušší hodnocení zapříčinilo, že jsme tentokrát byli celkem rychle hotoví a hodnocení samotné zabralo jen pár hodin. Navíc jsme měli na place i administrativní sílu, a tak jsme mohli mít výsledky hned zanesené do počítače. Rovněž se taky hned mohli začít vyplňovat diplomy. A o půl 12 jsme již mohli jít všichni domů či na pokoje. Ti, co byli ubytováni přímo v muzeu to neměli daleko.
Sobotní zahájení výstavy
Sobotní ráno začalo parádně. U vstupu se hned od rána tvořily fronty a vypadalo to na slušnou návštěvnost. Prvním bodem pak bylo v půl 11 oficiální zahájení výstavy, které jsme se ujali spolu se Zbyňkem, jakožto organizátorem za TMB. Speciálním hostem zahájení byl emeritní ředitel Technického muzea pan Vlastimil Vykydal.
Přednášky & Workshopy
A pak už se výstava rozjela v plném proudu. Již v půl 12 začala první přednáška, které se ujal Pepa Kropáček (Papirovaaarcheologie.cz) a promítnul nám film o práci a životě Ing. Arch. Richarda Vyškovského, bylo to teprve druhé promítání. Dalším bodem programu pak byl workshop s Zdeňkem TEO Smaženkou, který vám přišel ukázat jak vyrábí kola a bombírování. V neděli byl na pořadu dne první workshop, který přijel až z Liberce udělat Martin Louda aka Moocher models a ukázal nám, jak dělat diorámka, jak si na ně připravit podložky atp. A celý program nám uzavřel Šimon Vystavěl, který nás, jakožto majitel brněnské tiskárny a člověk s 25 letou zkušeností v oblasti tisku, přišel poučit o typech tisku, druzích tiskáren a všelijakých chybách, kterých se dopouštíme. Na všechny přednášky máme kladné ohlasy a už nám v hlavě koluje plno nápadů na témata pro příští rok.
Modelářská dílna
Velkým tahákem pro veřejnost byla letos opět modelářská dílna pro děti a dospělé. Tentokrát jsme dohled na dílnou přenechali Jindrovi, kterým dlouhodobě spolupracujeme a jezdí s námi dělat dílny i na jiné akce. A vyjádření k dílnám samotným přenechávám přímo Jindrovi, který se na facebooku vyjádřil takto:
„Strávili jsme dva dny v zajetí těch nejmenších, kteří nám dělali obrovskou radost nejen svým zájmem o modýlky, ale především svou šikovností. Velikou výzvou pro nás je disciplína, ve které rodičům, prarodičům, tetičkám i strýčkům a všem doprovázejícím můžeme pomoci přesvědčit nerozhodné, stydlivé, či váhající děti, aby se k nám přidaly a zkusily si s papírem pracovat. Jedinou a asi tou největší odměnou pro nás je sledovat radost, nasazení a trpělivost všech dětí, které se nechaly zlákat 🙂 Zde tedy patří místo poděkovat všem lidem, kteří přišli s dětmi a měli trpělivost se u nás zdržet a dát jim ten prostor okusit, co v nich je, a třeba si i oblíbit činnost, při které nevznikají jen pěkné výtvory, ale u které trénujeme i propojení mozečků a ručiček i jemnou motoriku .“
Sobotní posezení u piva
V sobotu večer jsme pak měli naplánované posezení v blízké restauraci. Díky většímu organizačnímu týmu jsem se letos zvládnul zúčastnit také. Bylo skvělé poznat nové modeláře osobně, popovídat si s nimi. A rovněž bylo příjemné si v klidu popovídat u pár pivek se „starými známými“. Vřele všem doporučuji další rok tuto večerní sešlost nevynechat.
Slavnostní vyhlášení výsledků a předávání cen
A asi posledním bodem programu celé výstavy bylo vyhlašování výsledků a předávání cen. Zde jsme letos podcenili přípravu, ale nakonec jsme to na místě všechno rychle vyřešili, ale příště se připravíme pečlivěji. Pro menší jsme měli připraveny dřevěné medaile, Lepidla Herkules, pomůcky Donau a některé z našich modelů. Dospělé modeláře jsme pak odměnili modely a poukazy na nákup v našem e-shopu. Na prvních místech modeláři obdrželi speciální na míru vyráběné poháry, včetně jejich jména. A jako bonus, si každý modelář musí svůj pohár sám poskládat ? Dostali je v rozloženém stavu.
Pokud vás zajímají kompletní výsledky tak zde jsou ke stažení a níže k nahlednutí.
Poděkování
A teď to hlavní. Hrozně nás těší zájem a nadšení všech, kteří nám s akcí pomáhali. Primární poděkování putuje samozřejmě pro Technické muzeum v Brně a jejich zaměstnance, kteří celý víkend ochotně dohlíželi na bezpečnost modelů a zodpovídali dotazy diváků. Dále Vojtovi do Liberce za pomoc se soutěžní částí výstavy, Timmymu za pomoc s přejímkou a spojenou administrací, Ondrovi Šretrovi, za uvedené práce, které s Timmym sdílel a rovněž za to, že celý víkend dohlížel na přednášky a workshopy, a tak vše proběhlo bez sebemenších komplikací. A všem rozhodčím, že věnovali hodnocení celý páteční večer. Jindrovi, že celý víkend dohlížel na dílnu. Samozřejmě všem přednášejícím, především Teovi, že se uvolil a na poslední chvíli zvládnul přijet zaskočit za Michala Traje, Pepu Kropáčkovi za jeho přednášku k RV90, Martinu Loudovi za jeho workshop o diorámkách. Také díky Šimonu Vystavělovi za vyčerpávající přednášku všeho, co se týká tisku a tiskáren. Dál patří díky firmě Zdravé stravování, že nás po celý víkend nenechali umřít hlady a měli pro nás skvělé zdravé teplé jídlo a to přímo na půdě muzea. Dále děkujeme za podporu firmě Druchema, která vyrábí lepidla Herkules a poskytli nám velkorysý dárkový balík, který jsme mohli rozdat mezi mladší soutěžící. A druhým sponzorem byla německá firma DONAU, které nám poskytla některé ze svých ozkoušených pomůcek. Ty jsme rovněž rozdali dětem nebo jsme je použili v dílně.
Další ročník
Co se týče dalšího ročníku tak již pilně pracujeme na termínu. Budeme se maximálně snažit vrátit termín opět na podzim (ideálně přelom září/říjen) a hlavně tam termín výstavy již ustálit. V muzeu však probíhají dlouhodobé výstavy, které jsou plánovány i několik let dopředu, a proto to není vůbec jednoduché. Avšak věřím, že se nám to podaří vymyslet tak abyste nemuseli jezdit do Brna 2x za sebou, nebylo všude okolo plno dalších výstav a mohli jsme se další ročník sejít v hojném počtu. Co se týče konceptu výstavy tak nic měnit nebudeme, stále budeme 2 denní, stále budou přednášky a workshopy a pokusíme se na další ročník vymyslet zas něco nového.
Recenze z fóra
Kaktusák:
„Celkově to podle mě byla vydařená modelářská akce . Co bych zlepšil . Dalo by se zapracovat na lepší informovanosti tady na DF . Co se mi líbilo. Po celou dobu byla pohodová atmosféra , všichni jsme se sešli v sobotu v místní hospůdce a probralo se kde co . Co se hodně líbilo tak byly poháry pro vítěze . Žádný jsem bohužel nevyhrál tak nemůžu nafotit ( doufám , že se ale někdo pochlubí ) . Byly to laserem vyřezané díly s papíru a každý si ho doma musel sestavit . Dokonce Tomáš stihnul vypálit ke každému poháru i jmenovku majitele poháru . Za mě SUPER nápad . „
Medium:
„Dovolím si se také ohlédnout za Modelářským světem. Já osobně se řadím mezi ty, kteří z akce odjížděli se skvělým dojmem. Ani já neholduji Facebooku, a tak se ke mně asi nedostával přísun informací jako pro ty, kteří toto médium sledují. Ale na druhou stranu – co jsem potřeboval jsem našel i tady na fóru, či na webovkách akce.
Možná tentokrát bylo méně modelů než při prvním konání, ale návštěvníci to myslím nepoznali a obdivovali všechno vystavené i tak (ale to není v rukách pořadatele). A to co bylo v jeho rukách klaplo myslím na 1. Přejímka modelů bez zádrhele, hodnocení proběhlo rychle s minimem problémů. Zázemí, stravování – naprostý luxus – možná až moc velký. Trošku mám obavy, jestli Tomáš nakonec neskončí v minusových cifrách .
Velmi zajímavé a poučné byly i přednášky a ukázky tvorby od mistrů modelářů. A stejně tak jako ostatní jsem uvítal společná posezení, na která byl díky celému víkendu dostatek času. Opravdu je to příjemné si alespoň jednou užít nějakou akci v poklidu celého víkendu, než přijet, rychle najíst, rychle ohodnotit, nic nestihnout prodebatovat, téměř se nevyspat a zas už jet domů.
Ti co se nezúčastnili, udělali hodně velkou chybu. Těším se na příště (třeba si už konečně také stihnu prohlédnout samotné technické muzeum).
A pokud jde o poháry – klobouk dolů. Jak za nápad, tak za organizaci toho, že se to stihlo vytvořit! „