Je tomu letos již po druhé, co se nám uzavřeli školy. Děti přešly na distanční výuku. Je omezený pohyb venku. Děti nemají kroužky a družiny kde by se „vyřádili“. Každý rodič má více než dost povinností, a to jak doma tak i v práci. Jak děti zabavit, aby vydržely samy něco dělat? Máme pro vás jasnou volbu – papírové modelářství.
Tradiční český koníček snadno zabaví vaše děti na dlouhé hodiny! Mimo to budou cvičit svoji trpělivost, jemnou motoriku, prostorovou představivost a další užitečné funkce. A pro vás rodiče se jedná o poměrně ekonomickou a nenáročnou činnost, kterou děti vesměs zvládnou i samy. Sepsali jsme pro vás několik tipů jak se vším začít, co si obstarat atp.
Kde začít?
První důležitou věcí je, abychom zjistili, jakému modelu se náš potomek chce věnovat. Jako rodiče známe zájmy našich dětí a měli bychom odhadnout, jaký model se bude malému modeláři líbit. Dobré je to s ním ještě zkonzultovat. S dětmi samozřejmě začínáme u jednoduchých vystřihovánek typu “sešity pro začátečníky”. Pro úplně nejmenší doporučujeme vyzkoušet pracovní sešity „Začínáme vystřihovat“.
Do začátku vám zde nabízíme několik nejjednodušších vystřihovánek zdarma ke stažení. Stačí doma vytisknout 🙂
Druhým úkolem je zajistit prostor a pomůcky pro správné a bezpečné lepení.
Předškolní děti a prvňáčci by měli používat nůžky. U dětí od druhých tříd, kdy už mají zvládnutou techniku psaní, doporučujeme zvážit používání modelářských nožíků. Práce s noži je přesnější a pomáhá nám lépe zvládnout drobné detaily.
Každý modelář samozřejmě potřebuje vhodný prostor pro lepení. V našem případě stačí jakýkoliv pevný stůl, pro děti nejlépe pod dozorem rodičů. Abychom nezničili desku stolu nářadíčkem, použijeme jakoukoli z modelářských podložek. Dále zajistíme kovové pravítko. V modelářských kroužcích se osvědčují pravítka s protiskluzovou úpravou. Pro ty, kteří chtějí dosáhnout lepšího vzhledu pomocí retuše, doporučujeme retušovací fixy, nebo vodovkové barvy. Poslední věcí je aplikace lepidla, kdy používáme lety prověřený Herkules, který si odkapeme z většího balení, například do plastového víčka od jogurtového nápoje. Následně jej aplikujeme pomocí kulatých párátek. Dejte pozor, ať párátka nejsou bambusová, z takových nám lepidlo stéká!
Příprava
Pracovní prostor musí být čistý a uklizený už na samém začátku lepení. Vymezíme dětem místo, kam budou odkládat nože a poučíme je o tom, že se mohou zranit, když na to samé místo budou odkládat odpadky a podobně. Připravíme koš na papírový odpad.
Nyní nastal čas nastudovat návod, připravit si jednotlivé stránky s modelem a všechny dílky narýhovat.
Tento proces proběhne zcela jednoduše, a to buď tak, že vezmeme pravítko a tupou stranou nože přejedeme po vyznačených čarách, tedy místech, kde se model bude ohýbat. Pokud chceme být více důslední a zamezit praskání barvy na modelu, pak si čáry na rýhování přeneseme na rubovou stranu modelu. Toho docílíme tak, že papír v konkrétních místech propíchneme špendlíkem a z rubu tyto vpichy propojíme rýhou pomocí tupé strany nože. K rýhování lze použít samozřejmě jakýkoliv špičatý, leč tupý předmět – špendlík, hrot kružítka, rylovací kolečko…
Lepení
Máme-li vše připravené, model narýhovaný, na stole uklizeno, pak nezbývá než začít se samotnou stavbou.
Vystříháme, nebo pomocí nožů a pravítka vyřežeme jednotlivé dílky, které rovnou retušujeme.
Retušování spočívá v zabarvení bílých hran jednotlivých dílků, aby nám na hotovém modelu “nesvítily” bílé hrany, což ve finále degraduje vzhled celého modelu.
Pro děti jsou vhodné “vodovkové fixy”, se kterými je rychlá a čistá práce. Vodovky, nebo tempery sice dovolí namíchat přesný odstín, nicméně to vyžaduje hodně cviku, času a mnohdy i následného úklidu.
Doporučujeme jednotlivé vystřižené a vyretušované dílky rovnou lepit na místo. Tím zabráníme momentům, kdy hledáme dílky pod stolem, či na jiných méně důstojných místech. Postupujeme pomalu, pečlivě, lepidlo nanášíme skutečně střídmě! Musíme si uvědomit a vysvětlete to i dětem, že základní složkou lepidla je voda, která nám model rozmáčí, když s ním nebudeme nakládat zodpovědně. Čím více dáme lepidla, tím déle schne a hrozí deformace. Proto doporučujeme nanášet lepidlo pouze na hrany, které lepíme k sobě, nikoli na celé chlopně.
Dokončení
Pokud jsme se dle návodu dostat až do fáze, že se nám podařilo slepit celý model, můžeme si pogratulovat. Neúnavní modeláři se ještě mohou pustit do dokončení formou podložky. K dokreslení atmosféry lze použít spousty doplňků, jako jsou různé travní posypy, trsy trávy, štěrky, hlíny, stromečky, ale i spousty dalších vymožeností.
Zvýhodněné nabídky
Připravili jsme pro vás ještě cenově zvýhodněné nabídky dle oborových zájmů dětí. Na všech balíčcích je poskytnuta sleva 20%. Stačí si jen vybrat.