V dnešní recenzi ze stavby papírové vystřihovánky si představíme katedrálu Nejsvětější Trojice v Žilině na Slovensku. Model slepil zkušený modelář známý pod přezdívkou TEO. Spolu jsme pro vás připravili článek, ve kterém se stručně seznámíme s předlohou, sešitem vystřihovánky a její stavbou.
O předloze
Katedrála Nejsvětější Trojice v Žiline, které většina obyvatel Žiliny neřekne jinak než Farní kostel, se nachází na okraji městské památkové rezervace, na malém návrší nad Náměstím Andreja Hlinku. Spolu s Burianovou věží tvoří hlavní dominantu Žiliny.
Stejně jako v minulosti, tak i dnes, návštěvníci, kteří přicházejí do města od železniční stanice, procházejí okolo Katedrály po Farských schodech, které spolu s Farskou uličkou spojují horní Mariánské náměstí s dolním, Hlinkovým náměstím.
Vystřihovánka
Vystřihovánku jsme vydali ve vydavatelství Vystřihovánky TOM v březnu roku 2020. Sešit formátu A4 se skládá z obálky, 2 stran psaného návodu doplněného fotografiemi z betastavby, 3 stran návodových kreseb a 9 stran vystřihovánky. Na zadní straně obálky se nachází historie a informace k vystřihovánce Burianovy věže.
TEOvi se grafika modelu líbila, s offsetovým tiskem i zvoleným papírem byl spokojen. Z předního listu obálky ho zaujaly rozměry modelu, svými půdorysnými rozměry se vejde na list formátu A4 a vyzdvihoval tak jeho skladnost.
O stavbě modelu
Přestože je vystřihovánka nakreslena ve dvou obtížnostech, s možností vynechání plastických prvků, oken nebo zjednodušení střechy věže, TEO upozornil, že model není i tak příliš vhodný pro začínající modeláře. „Chce to mít už nějaké zkušenosti a pár složitějších modelů za sebou.“
Při stavbě postupoval podle návodu, od věže postupoval k lodi, kněžišti, ale v některých fázích i přeskakoval. „Když jsem měl třeba lepit podezdívku, tak jsem si odskočil k pár dílům střechy na věž, byl jsem zvědavý jak to bude vypadat, a potom se zase vrátil k posloupnosti postupu.“ Jiný postup stavby zvolil i při slepení střechy věže s přestřešením štítů, díly 150.
Celý model TEO zpevňoval podlepením ploch 1 mm kartonem. Na model použil nepapírové doplňky, leptané křížky a zábradlí. U jedné podezdívky na modelu vznikla nepřesnost, chyběl zde necelý milimetr. „To však šlo vyspravit proužkem z přiložených záložních ploch, které vystřihovánka obsahuje.“
Drobnosti, jako komín a vikýře a křížky, lepil úplně jako poslední, aby si je při manipulaci s modelem neodtrhnul.
Závěr
Velmi mě potěšilo, když se mi TEO do zpráv poprvé pochlubil svým výběrem modelu ke stavbě a načekal jsem že za měsíc od prvních fotografií uvidím fotky finální. Model slepil velmi precizně a jsem rád, že se s námi o něj podělil.
„Stavba mě bavila, vše na sebe pasovalo v celku bez problémů.“
Model slepil TEO, recenzi sepsal Timmy.