V dnešní recenzi stavby papírového modelu si představíme katedrálu sv. Bartoloměje v Plzni. Recenzi pro vás zpracoval Honza Krystek.
Jako rodilý Plzeňák jsem nemohl otálet a hned, jak mi tato vystřihovánka přišla domů, šla na pracovní stůl. A nyní nastal čas, abych se s vámi podělil o své zážitky při stavbě tohoto modelu.
O předloze
Katedrála svatého Bartoloměje v Plzni je tamní výraznou dominantou náměstí Republiky a vůbec celého města. Věž katedrály dosahuje úctyhodné výšky 102 metrů a je po právu nejvyšší kostelní věží v České Republice. Původní kostel byl založen nejspíš se založení města v roce 1295.
Stavba současné podoby katedrály začala roku 1342 a jedná se o trojlodní chrám s presbytářem. V roce 1993 bylo zřízeno plzeňské biskupství a prvním biskupem byl jmenován František Radkovský. Kostel sv. Bartoloměje se stal (z podnětu sv. Jana Pavla II.) katedrálou.
Vystřihovánka
Autorem vystřihovánky je Martin Korecký, vydavatelství Modelna. Vystřihovánka katedrály je zpracována v měřítku 1:420 a po sestavení má rozměry 95x155x250 mm. Tisk je laserový na papíře formátu A4 a obsahuje 3 stránky s díly a jednu stránku se základní podložkou, stručným popisem a návodnou kresbou.
Kompletní návod (3 x A4) není součástí vystřihovánky a je třeba si ho případně stáhnout a vytisknout. Součástí je také jeden kartonový arch velikosti A4 s laserem vypálenými díly.
Stavba modelu
Model počtem dílů patří k těm méně rozsáhlejším a vzhledem k tomu, že obsahuje jen velmi málo malých dílků, je vhodný i pro lehce pokročilé modeláře.
Při samotné stavbě modelu jsem se řídil návodem, který je napsán systematicky a neměl jsem tak důvod vnášet do postupu příliš vlastní iniciativy. Osobně jsem do této doby neměl žádné zkušenosti s kartonovými laserem pálenými konstrukčními díly.
Práce s těmito díly byla nad očekávání jednoduchá a usnadnila ve výsledku spoustu práce s podlepováním jednotlivých dílů. Věž i hlavní chrámová část měly stěny kartonové a ty se pouze polepily příslušnými díly. Zde jsem jen místo v návodu doporučovaného tyčinkové lepidla na lepení těchto velkých ploch použil gelové vteřinové lepidlo, které jsem zvyklý na podlepování dílů používat já.
Přednosti modelu
Velkou předností tohoto modelu je jeho velká přesnost. Vzhledem ke grafickému ztvárnění mě osobně nakonec ani moc nevadí, že není model více plastický. Např. zde nejsou plasticky zpracována žádná okna. Na druhou stranu tak obsahuje minimum drobných dílů, což jistě ocení méně zkušení modeláři. Výsledná podoba modelu je za mně velmi koukatelná a bude jistě ozdobou leckteré poličky či vitríny.
Kromě základní kostry modelu sloužily laserem vyřezávané kartonové díly i ke snadnějšímu lepení opěráků a k zabezpečení jejich správného tvaru. Nedrobnějšími díly z celé vystřihovánky byly vikýře na střechách, ale jejich zjednodušená podoba nečinila žádné obtíže při lepení. Pouze jsem zabarvil původně bílá místa na rubu plošných částí vikýřů.
Dokončení modelu
Teprve až po dokončení všech dílů jsem přistoupil k vzájemnému slepování. Začal jsem připojením věže k chrámové části a osazením hlavní střechy. Až poté jsem postupně připojoval ostatní části katedrály. Vše na sebe krásně pasovalo. Čáry pro vyznačení místa pro přilepení jiného dílu jsou čárkované, je tedy dobré si při lepení hlídat to, aby tyto čáry byly co nejméně vidět a nepůsobily na výsledném modelu rušivým dojmem.
Závěr
Cena modelu sice patří ve své kategorii k vyšším, ale na druhou stranu obsahuje užitečné laserové díly, které u modelů architektury nebývají v této podobě časté. Především se ale model stavěl velmi krásně a stavba šla rychle kupředu. Při stavbě tohoto modelu jsem nezažil žádný kritický moment a model mě bavil ve všech ohledech od začátku až do konce.
Všem, co se do modelu také pustí, přeji pevnou ruku, bystrý zrak a skvělou zábavu.
My děkujeme Honzovi, že se s námi o tento článek podělil. U dalších článků se těší Timmy.