Znáte to, přijde podzim a najednou se před vámi rýsuje pošmourný chladný víkend, kdy je nejlepší zalézt si do tepla pracovního koutku a strávit pár příjemných chvil modelařením. Rádi byste si střihli do něčeho nového, ale přitom by to mělo být jednoduché a ideálně za jeden, až dva večery hotové, aby se Vám pak rozpracovaný model zas neválel půl roku na stole. V tom případě určitě sáhněte po novince od vydavatelství SVAP, modelu kostela archanděla Michala, jehož reálnou předlohu byste našli v obci Veľký Klíž na západním Slovensku. Je vám tento model povědomý? Jeho autorem je Ondra Hejl a vyšel již před pár lety v tematickém sešitu papírových modelů s názvem Kostely III. Zde byl zpracován v pro Ondru typickém měřítku 1:150. V novém vydání SVAPu byl model zvětšen do měřítka 1:120, aby se hodil do jejich řady nejstarších slovenských sakrálních staveb.
Model je vytištěn na skládaném listu A3, kde samotné díly, i s návodnými kresbami zabírají polovinu plochy. Zbytek je vyplněn fotografiemi předlohy i hotového modelu, návodný textem, i pár řádky o historii tohoto kostelíka.
Grafické provedení je na vysoké úrovni, která je pro Ondrovy modely standardem. Ani zvětšení do měřítka 1:120 mu neubralo na kvalitě, i když oproti původnímu modelu ze sešitu Kostely III je vystřihovánka o krapet světlejší. Za drobný nedostatek považuji skutečnost, že při zvětšování do nového měřítka autorům utekl malý detail, a sice návodná kresba ke zhotovení vrcholového kříže. Zde uvedené rozměry měly být rovněž zvětšeny v novém měřítku, zůstaly však stejné, jako v původní vystřihovánce. Model se svými 16 číslovanými díly opravdu není složitý a dá se zvládnout za jeden, až dva večery a to i s drobným terénem v okolí.
Sestavování kostelíka jsem začal přípravou všech prostorových oken a jedněch dveří. Hotová okna a dveře následně vlepíme do rozložených dílů stěn. Okénka si doporučuji popsat čísly, jelikož jedno z nich je trochu jiné, se zaobleným parapetem, které přijde vlepit do stěny apsidy.
Takto zkompletované díly hlavní lodi, apsidy a věže následně spojíme dohromady a přilepíme na základovou plochu.Apsidu po té zaklopíme stříškou a stejně tak zastřešíme i loď kostelíka. Přečnívající plochy střechy doporučuji zespoda zaretušovat hnědou barvou. Ze dvou dílů sestavíme střechu věže a její podbití. Střechu osadíme na věž a opět zaretušujeme okraje.
Podbití na věži podpírá několik dřevěných krakorců. K původnímu vydání vystřihovánky v sešitu Kostely III byla dostupná sada laserem vypalovaných krakorců. V této verzi si ale musíme vystačit se zhotovením papírových. Po jejich osazení zbývá poslední krok a to zhotovení křížku na vrcholek věže podle návodné kresby. Po jeho umístění je model dokončen. Já se v tomto momentě pustil ještě do náznakového zpracování okolního terénu. Kostel samotný stojí uprostřed zatravněného hřbitůvku, takže se zpracováním terénu nejbližšího okolí rovněž není žádný velký problém. Kostelík je sice poměrně jednoduchá stavba. Navíc malý počet dílů je vhodný i pro začínající modeláře. I tak nám ale může pod rukama vzniknout velmi pěkný model do sbírky.
Obec Veľký Klíž bychom našli na severním úpatí pohoří Tribeč v Trenčianském kraji. Jednou z místních částí této obce je i Klížské Hradiště. Zde stál cisterciácký klášter, jenž je v pramenech poprvé zmíněn roku 1230. Z něj se však dnes již zachovaly pouhé zbytky zdí v okolí fary a současného kostela Všech Svatých z počátku 19. Století. O něco severněji, uprostřed hřbitůvku, stojí unikátní románský kostelík Archanděla Michala. Jeho počátky se datují k roku 1130, kdy byl postaven jako součást místního velmožského dvorce. Byl používán až do roku 1828, kdy se liturgické úkony plně přesunuly do nově postaveného většího kostela Všech Svatých. Během druhé poloviny 19. Století však zpustnul a zřícení střechy nenávratně zničilo i vnitřní freskovou výzdobu. K jeho rekonstrukci do původní podoby došlo až v roce 1936 pod dohledem historika a památkáře Václava Mencla.