Předloha
Tento kostelík má trochu jiný osud, než řada podobných staveb tohoto druhu. Neprávem stranou zájmu, díky známějšímu vodnímu hradu ve Švihově u Plzně, se nachází kostel-nekostel. První zmínky o této stavbě jsou již z roku 1342. Dnes však kostelík vidíme po gotické přestavbě končící roku 1504, jak o tom vypovídá nápis na vnitřní stěně kostelíku. Za Josefovských reforem byl roku 1788 zrušen, jak špitální řád v něm působící, tak i kostelík jako takový a budova byla prodána pouze k bydlení. Další stavební úpravy následovaly až do dnešní podoby, kdy je kostel z velké části obývám. Video z návštěvy místa, kde kostelík nekostelík stojí je zde
O modelu
Jedná se o historicky druhý vydaný model nakladatelství Vystřihovánky TOM, které dnes reprezentuje převážně náš kolega Tomáš Timmy Hrebik a zabývají se hlavně malou architekturou, zvláště pak tou sakrální. Na modelu jsou významně patrné ruční malby tvorby detailů. Počítačová grafika se ještě u tohoto modelu nepoužívala. To vše mělo teprve přijít. Autor a kreslíř modelu Jan Bednář vytvořil téměř dokonalou malou kopii skutečné předlohy.
Na vystřihovánce pracovali Jan Bednář – autor modelu, Tomáš Hrebik – úprava modelu a Vojtěch Volný jako stavitel modelu pro obálku.
Postup lepení
je standardní u takovýchto staveb. Vlepení oken, postavení zdí na základnu a zakrytí střechou. Ale všechno dvakrát.
Zajímavostí je, že model obsahuje vlastně modely dva. Současnou verzi a verzi z poloviny 16. století, tedy po gotické přestavbě královským sudím a majitelem panství Půtou Švihovským z Rýzmberka.
Na modelu je dobře provedená patina dnešní stavby včetně opadané omítky nebo viditelného pozůstatku dočasně zvětšeného vjezdu do lodní síně, coby bývalé stodoly. Dále pak přístavku dnes již odstraněné kůlny.
O vystřihovánce
Vystřihovánka obou verzí je menšího formátu a čítá kolem 100 dílků. U některých dílků je potřeba pro pěkný výsledek pracovat velmi pečlivě a přesně . Model má jednu variantu pro obě časové verze, lze si něco zjednodušit například lepením oken nebo nevyřezáním plůtku na balkoně, ale byla by to škoda nepoužít skapel pro vzhled modelu.
Model se lepil dobře, pokud jsem musel upravovat např stříšku nad balkonem byla to moje nepřesnost jinde. Je praktické větší plochy podlepit kartonem i 1 mm.
Je potřeba si dát pozor na to, které dílky patří ke kterému období stavby. Jsou barevně označené v číslech dílků. Přesto jsem si popletl základny a gotickou verzi lepil na současný trávník. Vše se dá opravit, pokud si vystřihovánku před prvním šmikem naskenujete do zálohy.
Závěrem
Model jsem chtěl prostě mít, už když jsem jej poprvé viděl před lety na výstavě. Obecně se mi více líbí model současného stavu, je členitější barevnější a takový ho můžeme ve Švihově i vidět. Třešničkou bylo, že jsem měl tu čest jej i navštívit uvnitř.
Model slepil, recenzi sepsal a videjko natočil Pavel Koráb