Dnes si představíme novinku v kategorii architektury. Říkáte si, že už těch kaplí a kostelů bylo dost a chtělo by to něco odlišného? Tak to je tenhle model rozhodně pro Vás. Je jím obilné silo na 21000 tun, jehož vystřihovánku vydalo vydavatelství AC models a premiéru si odbylo na výstavě Pohár Kyjovské Radnice 2024.
O předloze modelu
Tato sila byla stavěna po celém tehdejším Československu, výkresová dokumentace byla dle informací autora vystřihovánky typizovaná, přesto se provedení jednotlivých staveb trochu lišilo.
Základní železobetonový skelet připomínající plástev je shodný, rozdíly jsou převážně v jinak rozmístěných oknech na schodišti a ve strojovně a v horní nástavbě. Taktéž přední a zadní přístavby se u jednotlivých provedení liší.
(Text zapůjčen z příspěvku autora modelu na diskuzním fóru. Na odkazu naleznete bližší popis objektu i místa, na kterých se tyto stavby nacházejí.)
Vzhled a náročnost vystřihovánky
Vystřihovánka z autorského pera Aleše Cupáka se rozsahově člení na 6 stran formátu C4 s díly vystřihovánky, 1 stranou s návodovými kresbami a psaným návodem, který se s fotografiemi slepeného modelu nachází na zadní straně sešitu.
Přestože se může dle návodných kreseb model jevit jako náročný, není tomu tak. Plasticita oken je u modelu řešena podlepeným mezi dílem a i tak je nemusíte vůbec použít, model je navržen i v jednoduché variantě.
A pokud byste přesto měli zájem si plastická okna udělat, ale nemáte dost zkušeností s vyřezáváním kartónu, nebo máte obavy z protržení tenkých částí, vydavatel si pro vás připravil i laserem vyřezávané doplňky. V těch kromě „sil“ oken naleznete i veškeré podlepované žebra nebo stropní díly. Sada je doplněna i legendou k použití daných částí vzhledem k vystřihovánce.
Ze své zkušenosti stavitele hned na úvod zmíním, že nejnáročnější částí je udržení geometrie a pevnosti takto velkého modelu. Velikost po slepení (jak si z diagramu na obálce můžeme povšimnout) je 306 mm na délku, 118 mm na šířku a 260 mm na výšku. Měřítko modelu je 1:200.
Stavba modelu
Jako i v předešlých dvou příkladech (Kaple Nejsvětější Trojice, Rosice; Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Krňovice) mi byla i u tohoto modelu nabídnuta testovací stavba. K vystřihovánce jsem obdržel výše zmíněné laserové doplňky, které mohu doporučit. Vzhledem k časovému deficitu, podmíněného v té době blížící se výstavě v Kyjově, jsem u stavby zvolil laserový tisk, a tak se může zdát vzhled modelu odlišný. Třeba do budoucna slepím i offsetové vydání a fotografie zde vyměním :).
Tak tedy začneme. První díly, části stěn zásobníku, před sestavením (autor doporučuje v návodu po sestavení a fixací spodní plochy žebrem) doporučuji bez řečí podlepit. Nezapomeňte však seshora i zespodu vynechat alespoň 1 mm prostoru pro žebra, pomoci kterých dodržíte tvar „plástve.“ Tato část byla z mého pohledu překvapivě na modelu asi nejobtížnější.
K modelu dále připojíme první střechu, na kterou navazuje ještě nástavba. Zde se již setkáváme s užitím „rámečků“ které vytvářejí zapuštění oken.
Vstupní část sila
Vstup do sila se lepí jako samostatný celek. Na rozdíl od zásobníku má tento objekt plochou střechu s atikou, která je i přes zvolené měřítko plastická a vytvářená vyplňujícími žebry.
Pokračujeme objektem schodiště. Zde, vzhledem k velikosti stěn, doporučuji z rubu podlepit prostor mezi rámy oken.
S celkem se pak lépe manipuluje a „neprotestuje“ při přilepení k silu. Doporučuji si dát ale pozor na roh navazující na atiku vstupu a případně jej malinko upravit (záleží jak přesně doléhá vstup k silu, aby nedošlo k poškození).
Zadní část
Zezadu sila přilepíme objekt s dvojicí vrat, ze stran pak nízké přístavby. Segment s okny si pro přesnější postupné vlepení můžete rozdělit opatrným rozřezáním.
Závěr
Na závěr se celý model přilepí na terénní plochu. Vzhledem k modelu jsem se ale rozhodl daný díl rozřezat na několik částí, ty jsem postupně přilepil k modelu a celou plochu pak pomocí chemoprénu přilepil na kartón.
Ti z vás, kteří se i přes nepřízeň počasí zúčastnili výstavy v Kyjově, měli šanci si vystřihovánku prohlédnout a zakoupit a já věřím, že se líbila. Model je to netradiční a rozhodně vítaný.
Děkuji za přízeň autoru i vám, čtenářům. Testovací stavbu modelu postavil a článek k ní sepsal Timmy.