Papír show Ostrava je tradiční součástí „papíráckého“ kalendáře soutěží. Kromě tradičních soutěžních kategorií se pořadatelé rozhodli vyhlásit i speciální kategorii – „Tatra fest“. Tedy řadu kategorií speciálně pro vozidla Tatra. Dalším cílem „Tatra festu“ bylo shromáždit maximální množství papírových Tatrovek na jednom místě.
Tatra fest
Stoly s „Tatra festem“ byly ihned u vchodu a bylo skutečně co obdivovat. Početné zastoupení měly nejrůznější hasičské Tatrovky, především typu T815-7 Force. Mezi modely v měřítcích 1:32 a 1:25 se trochu nenápadně schovávala i jedna novinka v podobě cisterny T815-7 4×4 AC-7000 „Vršanské uhelné“ v měřítku 1:53.
Zajímavé srovnání autorských rukopisů nabídnul hasičský multiprojekt, který porovnával hned 7 různých modelů Tatra 148 CAS 32. Drtivá většina modelů ztvárňovala klasickou Tatru 815, jejíž výroba v Kopřivnici letos skončila. Lze vidět, že hranaté tvary této legendy modelářům svědčí a ke shlédnutí byla celá řada hasičských, dakarských či civilních variant.

Mezi všemi modely T815 vyčníval impozantní tahač „TTT“ – tedy Tatra Tank Transporter – prototyp tankového tahače Tatra 815-6 8×8 s návěsem Kögel s nákladem v podobě tanku T-72. Stavitel tohoto díla však přivezl téměř tucet dalších modelů, především vojenských Tatrovek – PMS, VVN, Grad či mosťák AM-50. Vidět naživo tento soubor modelů bylo skutečně inspirativní.
Snad každý sběratel Tatrovek měl někdy představu o ucelených soupravách tahačů s přívěsy na poličce. Zde jich bylo několik – Kolos a vyprošťovací tank VT-55, T815 NTH s návěsem na cement či sklápěčem, klasika T813 TP 6×6 s Transportou.

Mezi těmito mastodonty nechyběla elegantní aerodynamická Tatra 77 a legendární Tatra 87 z expedice Zikmunda a Hanzelky. K nepřehlédnutelným stříbrným „expedičkám“ se řadily i dvě Lambarene a dobrodružného ducha podtrhovaly Dakarské speciály Karla Lopraise či Tomáše Tomečka.
Celkem se sešlo 365 modelů Tatrovek, takže popsat všechny skutečně není možné.
Tatra fest
Velká dopravní technika
V kategorii velké dopravní techniky také zaujal protiletadlový kanón Ještěrka, trio Agromatesů či podstatně „vytuněný“ kombajn E-514. Stavební techniku zastupovala především technika ze Stavostroje – dempry T200, válec VV 100 či nakladač KNB. Jeden z dalších taháků výstavy bylo jednoznačně impozantní lanové rypadlo UNEX E-303 v měřítku 1:32!
Malá dopravní technika
Kategorii osobních automobilů vládly sportovní speciály – legendární Škoda 130 RS doplněná o motor a kompletní interiér jistě nasadila brouka do hlavy nejednomu modeláři. Působivá byla obří sestava monopostů F1, jejichž tvarování hraničí s leteckou technikou.
Letecká technika
U čistostavby helikoptéry Mi-17 skutečně zůstával rozum stát. Nechyběla ani vesmírná technika – ať už ta reálná nebo z filmů a komiksů. Model lodě Galaxia, vesmírné lodě nezaměnitelného designu z Vetřelce včetně kolonie Hadleys Hope.
Sci-fi, figurky a zvířata
Úplně odlišný kout fantasy a sci-fi světů zastupovala postava bojovnice z League of Legends a sestava japonských anime robotů. Zajímavý přístup k modelování zvířat byl vidět na modelech sokola a sojky, které měly každé jednotlivé pírko ztvárněné zvlášť.
Architektura
Architektuře vévodila nepřehlédnutelná rekonstrukce hradu Roupov. Naopak téměř do dlaně by se vešly lidové stavby z pera mistra Vyškovského na vkusných podložkách.
Ostatní
Nedílnou součástí akce byl také doprovodný program v podobě reálných vozidel Tatra.
Přijel bývalý dakarský speciál Filipa Škrobánka, 5 hasičských Tater a jeden nosič kontejnerů technických služeb – mimochodem většina těchto vozidel měla na akci svoje papírové ztvárnění. Konkrétně šlo o velkokapacitní cisternu Taurus, Tatru 148 CAS 32, Tatru 815 CAS 32, T815-7 4×4 CAS 30 a i kontejnerák ZTZ-12.
Řada modelářů si tak mohla porovnat svoje modely s reálnými stroji. To se na běžných výstavách jen tak nepodaří.
Nezbývá než poděkovat pořadatelům za skvělou akci a těšit se na další ročník – prý pro změnu ve znamení značky Liaz.
Report z výstavy a stejně tak kvalitní fotky nám poskytl Tomáš Straňák za co mu děkujeme.