V městě Luže, asi kilometr od zříceniny hradu Košumberka se nachází kaple Čtrnácti svatých pomocníků, zvaná též jako Paletínská kaple. Ta se stala předlohou vystřihovánky od O. Hejla, kterou vám dnes formou této recenze představuji.
Audio verze článku
O předloze
V roce 1620 ji nechal zbudovat superior chlumecké rezidence Jan Kotz, jako poděkování za odvrácení morové epidemie, která postihla Luži v předcházejících letech. Lužští na něho vzpomínali: „Pan páter Koc měl peněz moc, vystavěl kapličku na zeleném trávníčku a ještě jich měl dost.“
Stavba byla dokončena v roce 1624 a vysvěcena superiorem Jiřím Hlinským. Je zasvěcena 14 svatým pomocníkům, ochráncům proti moru.
Jedná se o osmibokou centrálu s pilastry na nárožích a vstupním portálem s kartuší a monogramem „IHS“. Interiér je také členěn pilastry, stěny jsou opatřeny nikami a na severní straně kruchtou.
Na počátku 20. století se v kapli nacházel oltář Čtrnácti svatých pomocníků a menší postranní oltář s kopií chrudimského salvátora. V dnešní době kaple není volně přístupná, je uzavřena. zdroj: wikipedie
Vzhled a náročnost vystřihovánky
Jak jsem již v úvodu zmínil, vystřihovánka je z autorského pera Ondřeje Hejla, vydavatele, s jehož modely se setkáváme již dlouhá léta a máme jejich způsob zpracování již dobře vžitý. To se týká jak kladných stránek, tak i těch záporných.
Díly vystřihovánky jsou rozmístěny uvnitř na dvojlistu formátu C5, na zadní straně nacházíme psaný návod s kresbou a odstavcem o předloze modelu. Model je nakreslen v obtížnosti 3, bez dalších usnadnění (je nutno slepit všechny prvky ve vystřihovánce).
Vystřihovánka v měřítku 1:150 vypadá po grafické stránce dobře, věrně své předloze. Trochu jen zamrzí velmi úzký pruh terénu (ve vystřihovánce díl 1) okolo stavby. Při bližším studování předlohy si můžeme všimnout drobné chyby na okně, díle 14, kde se do kresby stěny vloudila rýhovací značka. Pokud chcete tedy mít ostění oken čistá, doporučuji zakoupit sešit dvakrát.
Stavba modelu
Ti z vás, zvyklí stavět model podle čísel bez psaného návodu budou nejspíše trochu zaskočeni. Čísla na sebe příliš nenavazují, čehož si můžete povšimnout v přiloženém náhledu návodu. Vzhledem k velikosti dnešní vystřihovánky se však nejedná o velký problém.
Ve stěnách nejsou zakresleny otvory pro okna, počítá se s jejich prořezáním až po přilepení šambrán. Ti, co si chtějí zachovat co nejtenčí hranu tak musí otvor překreslit.
Překvapilo mě navržení oken, které se spojovalo na více místech, než jsem zvyklý. Stavba oken se tak stala náročnější na geometrii. Dalo by se chápat, že to má symbolizovat plasticitu oken skutečných, pak ale model postrádá stejnou úpravu i na bocích ostění.
Po přilepení výplní otvorů jsem model podlepil z rubu kartónem.
Zastřešení
Dalším krokem bylo uzavřít kapli seshora římsou. Ta je samostatná (nepřilepujeme ji na vyznačené pruhy na stěnách ale na chlopně nahoře) a náročnější, než se zdá. Tomu dopomáhá její dvojí zahnutí, které ač působí realisticky, potrápilo mne při snaze o dodržení geometrie.
Obrovským pomocníkem se stalo kartónové žebro, které drželo tvar spodní části římsy.
Následovala střecha. Zde bych doporučil dva kroky. Tím prvním je vyříznout díly natupo a připravit si z kopie podchlopně. Styk střech je tak přesnější a vypadá lépe. Druhým krokem je po dolepení střechu zatížit, jinak se vám začne kroutit jako mi a stíží tím přilepení na římsu kaple.
Při lepení střechy jsem se dost zapotil a to mě ještě čekala cibulka nad lucernou.
Lucerna
Jelikož jsem si před stavbou udělal kopii, tak jsem si při stavbě lucerny a její cibulovité střechy dopomáhal různými žebry ve snaze držet styčná místa vůči sobě v rovině.
Řeknu vám, udržet tvar cibulky byl asi nejnáročnější segment stavby kaple. Rozhodně doporučuji při její stavbě nespěchat a lepit ji natupo (bez chlopní).
S hotovou věžičkou jsem byl celkem spokojený, s porovnáním s předlohou je však možné si všimnout jemné disproporce, budoucím stavitelům bych tak jen doporučil zúžit nožky v místě lucerny a zkrátit obě části cibulovité střechy.
Závěr
Tím je stavba modelu Paletínské kaple z Luže hotova, na to, jak je to malý sešit, stavba modelu mne potrápila a v mém případě se nejednalo o „víkendovku“. I přes její drobné nedostatky je ale model hezký a mohu jej doporučit středně zkušenějším modelářům.
U dalších článků se těší Timmy.