Ve svém sortimentu má německé vydavatelství Schreiber Bogen i poměrně rozsáhlou nabídku modelů stvořených na míru pro železniční modeláře. V měřítku 1/87, nebo jak jej označují „vláčkaři“ H0, najdeme kromě běžných městských a venkovských staveb, či železniční architektury i model německého zámečku Linderhof.
O modelu
Právě měřítko nám dává tušit, že přestože originální stavba není nijak rozsáhlá, její papírový model bude docela „macek“. Základna 36 X 31 cm a výška 22 cm není zrovna málo i v menších měřítcích. Vystřihovánka je zpracována v grafickém standartu vydavatelství Schreiber Bogen a samozřejmostí jsou proto i oboustranně barevné díly. Kromě krátkého textu o historii předlohy v němčině a angličtině a základního návodu ke stavbě pro nás bude důležitá bohatá fotodokumentace, která provází jednotlivými kroky stavby. Poněkud zamrzí, že autoři nevyužili možnosti, která se v tomto měřítku nabízí, a nezpracovali alespoň některé části, jako třeba okna plasticky. Poměrně členitá fasáda této pseudorokokové stavby s mnoha výklenky a bohatou sochařskou výzdobou tak zůstává až na drobné výjimky plochá. Zkušený modelář si ale jistě poradí s touto výzvou i sám.
První co nás při pohledu do vystřihovánky překvapí je absence jakékoliv základní desky, či plánu, na který by se model lepil. Jedinou fixací tvaru celé stavby je tak oboustranná římsa mezi prvním a podstřešním patrem, kterou je třeba podlepit kartonem. Ta také zároveň tvoří i základnu střechy. Kvůli velikosti modelu mi ale bylo jasné, že takováto opora nebude stačit a hrozí nebezpečí, že se stavba, kterou tvoří víceméně obří dutá krychle, bude bez zafixování a opory kroutit a bortit. Proto jsem již dopředu počítal se základnou vlastní výroby a především vnitřní výztuhou , která podepře střed budovy a poskytne solidní pevnou a rovnou základnu střeše. Tento podpůrný pilíř jsem nakonec vytvořil ze slepených pivních podtácků a musím přiznat, že tyto přípravy se při stavbě nakonec velmi vyplatily.
Stavba
Stavbu samotnou začneme kompletací hlavního průčelí. Tři vlepované vchody přízemí a Atlantové, podepírající balkon v prvním patře hlavní plochu průčelí zdobí tuto část zámku. Obdobně zpracujeme i boční a zadní stěny. Průčelí a boky ještě zkrášlí okrasné sloupky, které zhotovíme z papírového válce, na který postupně navineme několik užších papírových pásků, čímž sloup dostane velmi efektní prostorový vzhled.
Připravené obvodové stěny nyní zespodu přilepíme na připravenou výztuhu ve formě ozdobné římsy. Po té můžeme doplnit detaily, jako vstupní schodiště a balkon v prvním patře průčelí. Zadní část modelu je také vhodné zafixovat náznakem okolního terénu, který je součástí vystřihovánky.
Na střešní výztuhu následně přilepíme podstřešní patro, opatřené další, menší římsou – výztuhou. Následně začneme stavbu postupně zastřešovat, nejprve nižší střechy v rozích budovy a na závěr centrální kříž mansardové střechy. Na závěr doplníme střechu průčelí s ozdobným tympanonem. Zde bych doporučil věnovat dostatek času a trpělivosti vyřezání komplikované sochařské výzdoby. Pak už zbývá osadit stavbu doplňky.
Drobné balkonky na bocích stavby, komíny, střešní balustrády a ozdobné vikýře stavbu pěkně dotvoří, aby vypadala jako „rokokový dortík“. Nad rámec vystřihovánky jsem pak ještě vytvořil nejbližší okolí stavby a vylepšil je pískovým posypem. Model je tímto hotov a jistě bude ozdobou jak vaší sbírky, tak i modelového kolejiště.
O předloze
Zámek Linderhof je jedním z fantastických pohádkových staveb bavorského krále Ludvíka II., zvaného šíleny. Původní dřevěnou loveckou chatu svého otce nechal Ludvík v letech 1870 – 1886 nákladně přestavět do stylu pozdně rokokového zámečku a přetvořil i okolní krajinu ve stylu pohádkové zahrady plně vodotrysků vodních kaskád a drobné architektury. Zámeček byl bohatě a luxusně zařízen a stal se jedinou stavbou, zcela dokončenou za života Ludvíka II. Tato malá architektonická perla se mu stala útočištěm před okolním světem. Přes osm milionů marek, investovaných do stavby, která však má vlastně jen čtyři obytné místnosti ale znamenalo pro Ludvíka velký skandál a společně s jeho dalšími megalomanskými stavbami a vizemi přivedlo celou zemi až téměř k bankrotu. Dnes je ale zámeček Linderhof spolu se zámky Neuschwanstein a Herenchiemsee jednou z turisticky nejnavštěvovanějších památek Bavorska, i Německa vůbec.