Francouzské vydavatelství L‘ Instant Durable se specializuje především na modely francouzských památek. Díky tomuto vydavatelství se proto dočkalo své papírové podoby také několik ikonických zámků z povodí řeky Loiry. Nejmenším z těchto modelů je zámeček Azay le Rideau. Model je zpracován v měřítku 1:250. Vystřihovánka je vytištěna tak, že mimo modelu samotného obdržíme i poměrně obsáhlou publikaci, která se věnuje historii předlohy a je doplněna četnými černobílými obrázky, fotkami a plánky. Tato část vystřihovánky je navíc oddělena od modelu samotného, takže slepením si povídání o zámku nezničíme. Texty o historii jsou zpracovány ve francouzštině, angličtině a italštině. Následuje fotografický návod ke stavbě modelu, který zachycuje jednotlivé stavební fáze, tak jak by po sobě měly následovat. K fotkám patří i stručný textový popis opět v několika světových jazycích.

O modelu

Samotná vystřihovánka je zpracována na silnějším, lehce lesklém papíře. Celá zámek je ve vystřihovánce zachycen velmi věrně. Na jednotlivých fasádách můžeme obdivovat zachycení i drobných architektonických prvků této půvabné renesanční stavby. Především pro precizní vyřezání bohaté a náročné výzdoby okolo střešních oken doporučuji rozhodně použít skalpel. Dalším mým doporučením je nespěchat při lepení, jelikož kvůli poměrně silnému a lesklému papíru trvá o něco déle, než lepidlo pořádně zaschne a spoj se stane pevným.

Stavba

Stavba samotná není složitá. Hlavní budova ve tvaru písmene L je doplněna náznakem vnitřního, tzv. Čestného schodiště, které je viditelné průhledem po vyříznutí oken v patrové lodžii. Tvar budovy výborně zafixují také vnitřní výztuže, které zároveň slouží jako podpora pro udržení správného úhlu střech. Fasádu zámku doplňují nárožní věže. K vystřihovánce je přiložen arch bílé lepenky a právě tu jsem využil pro zhotovení vnitřních výztuží do těchto věží, abych si zafixoval jejich kulatý tvar.

dsc_9166 dsc_9167 dsc_9170 dsc_9171

Není to sice povinné, ale rozhodně vám to pomůže udržet správný tvar, až na věže budete přilepovat jejich střechy, po té co jste přilepili střechy nejprve na hlavní budovu. Pak stačí již jen doplnit stříšky ke střešním oknům a několik komínů.  Model zámku je zpracován i s částí ostrůvku, na kterém stojí, a který tvoří jeho nádvoří. Zámek obklopuje vodní hladina a malé ostrůvky s vegetací, které můžeme zpracovat z papíru, jak nabízí vystřihovánka.

dsc_9173 dsc_9174 dsc_9176 dsc_9181

Já jsem si okolní terén dotvořil dle vlastního projektu z polystyrénu a modelářské hmoty.  Během stavby by se modelář neměl setkat se žádným závažnějším zádrhelem a samotná stavba nezabere víc jak dva víkendy.

dsc_9189 dsc_9188 dsc_9187 dsc_9184

O předloze

Zámek Azay le Rideau leží na ostrůvku v řece Indre, přítoku Loiry a je jedním z nejmenších, zároveň však také nejnavštěvovanějších zámků ze skupiny tzv. zámků na Loiře. Už od 12. století stála na tomto místě středověká pevnost. Založil ji rytíž Ridel d‘ Azay na místě kde cesta z Tours do Chinonu kříží řeku a hrad tu střežil brod přes vodní tok. Pevnost však padla za oběť bojům během Stoleté války, kdy byla vypálena. Zřícenina zůstala nepovšimnuta až do roku 1518, kdy se na jejím místě rozhodl vybudovat své reprezentativní sídlo Gilles Berthelot, starosta Tours a královský správce financí.

Pro stavbu zvolil renesanční sloh a původní obranné věže hradu začlenil do nově budované rezidence již jen jako ozdobné prvky. Náročná a nákladná stavba se táhla až do roku 1535, kdy zámek zabavil král František I. Následně zámek přešel do majetku rodu Raffinů, spřízněných s královskou rodinou. Ti však ve stavbě zámku již nepokračovali a proto z původně zamýšlené čtyřkřídlé čtvercové dispozice dnes stojí pouze část ve tvaru písmene L. Zámek hostil několik králů a přespali zde na svých cestách i Ludvík XIII., či Ludvík XIV. V rukou šlechtických majitelů se zámek nacházel až do roku 1905, kdy jej odkoupil francouzský stát a zařadit jej na seznam nejcennějších historických památek Francie.

_dsc4791 _dsc4793 _dsc4794 _dsc4797 _dsc4798 _dsc4799 _dsc4800 _dsc4801 _dsc4803 _dsc4790 _dsc4805 _dsc4804

Koupit model Azay le Rideau
Koupit model Azay le Rideau

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here