Od naší první výstavy uplynulo již několik týdnů. Za tu dobu jsme si již mohli v hlavě pěkně přefiltrovat všechny dojmy, zážitky a vůbec se nad celou akcí zpětně zamyslet a celý víkend zhodnotit.

V prvé řadě bysme rádi poděkovali všem, kteří se na soutěžní výstavě jakkoliv podíleli. V první řadě musíme zmínit samotné Technické muzeum v Brně, které nám umožnilo výstavu uspořádat v jejich prostorách. Měli jsme tak k dispozici skvělé, moderní prostory s veškerým zázemím, přednáškovými prostory a dalšími expozicemi. Konkrétně pak jdou poděkování Zbyňku Redererovi, jakožto zástupci muzea a pak všem zaměstnancům, kteří měli daný víkend službu.

Velký dík dále patří Vojtovi Volnému z libereckého klubu Licard, který nám celou dobu pomáhal na dálku s konzultacemi a rozhodnutími. A v prvé řadě zaštítil samotné hodnocení soutěžních modelů. S konzultacemi mi rovněž pomáhal i Timmy, který i přes víkend přiložil ruku k dílu, kde bylo zrovna potřeba. A nelze opomenout všechny, kdo se zapojili do nočního hodnocení modelů. A vůbec díky všem modelářům, kteří do nás vložili důvěru a přijeli si zasoutěžit.

Když už jsme naťukli samotnou soutěž, musím samozřejmě zmínit partnery, kteří přispěli svými výrobky do cen pro vítěze. Jsme moc rádi za štědrost našeho tradičního výrobce lepidel, firmě DRUCHEMA. Ti nám věnovali spoustu lepidel HERKULES, které jsou u nás nejoblíbenější pro lepení papírových modelů. Díky tomu jsme mohli lepidly obdarovat všechny výherce v žácích a juniorech. A druhým partnerem co se cen týče, byl německý výrobce nářadí a pomůcek nejen pro modeláře DONAU Elektronik, který nám poskytl speciální ceny pro nákup podložek, pinzet a skalpelů, které putovaly výhercům.

V neposlední řadě další poděkování patří přednášejícím, kteří si vyčlenili svůj volný čas a přijeli nám do Brna povykládat či ukázat něco zajímavého. Takže zde posíláme velké díky Michalu Trajovi za to, že za námi přijel i přes to, že mu workshop kolidoval s rodinnými plány. Myslíme, že to stálo za to, jeho workshop o patinování a barvení modelů měl nejvíce návštěvníků. Z naší strany se musíme všem omluvit, že nás zradila technika a plánovaný přenos videa na plátno se nevyvedl. Příští rok to napravíme.

Druhým bodem v programu v sobotu byla přednáška Milana Pauluse o tom, jak tvoří papírové modely on. Kdo ho zná nebo byl na přednášce tak ví, že Milan tvoří model úplně jinak a od A do Z sám. Takže děkujeme i jemu, že přijel strávit i se svou paní víkend do Brna. Mrkněte se na jeho stránky na Facebooku 😉

V neděli jsme program začali s workshopem na téma tvorby krajin k diorámám. Tohoto workshopu se ujal Petr Pokorný, zástupce pro ČR německého výrobce železničních doplňků, firmy NOCH. Petrovi také velmi děkujeme, že si na nás našel takto o víkendu čas a přijel nám ukázat co je možné s výrobky firmy NOCH vyrobit.

A na konec jsme si nechali přednášku Pepy Kropáčka, papírového archeologa, který nám přijel povyprávět, co všechno za ty roky bádání vybádal, o historii papírového modelářství u nás. I Pepovi patří velký dík, že za námi takto v neděli přijel.

A poslední poděkování nebudeme posílat daleko, jelikož míří Šidimu a Růžence, stejně tak jako všem „jejich“ klukům z modelářského kroužku v brněnských Lužánkách. Ti se nám celý víkend starali o modelářskou dílnu. V té si mohli všichni příchozí bez rozdílu věku vyzkoušet postavit jednoduché vystřihovánky.

Co se pak týče samotného průběhu tak nemůžeme tvrdit, že by byl bezchybný. Hned na začátku nás opět zradila technika a komplikace začaly hned při přejímce modelů. Ty se nám pak řetězily v dalších aktivitách. Pokud vás tyto nedostatky omezily tak se moc omlouváme a rozhodně je na příští rok vychytáme. Většina neduhů byla spíše interního charakteru a běžný návštěvník je nejspíš ani nepostřehl a nebyl jimi jakkoliv omezen.

Tímto se pak již dostáváme k číslům, které jsme mohli zhodnotit až po ukončení výstavy. Vzhledem k prvnímu ročníku jsme neočekávali žádná závratná čísla. A to jak stran návštěvnosti, tak stran účasti modelářů a ani soutěžních kousků. Avšak jste nás velice mile překvapili. Celková návštěvnost výstavy se během obou dnů vyšplhala na 700 návštěvníků, co přišli k nám do sálu (bylo cca 70 lidí, kteří navštívili muzeum, ale již nezavítali k nám na Modelářský svět). Papírových modelů jste nám přivezli cca 350 ks. Z toho bylo soutěžních 258 kousků. Jak jednotlivé modely obstály v konkurenci se můžete podívat ZDE. Oproti jiným soutěžím je toto číslo slabší, nicméně na první ročník jsme s nim byli spokojeni. Prostory jsme měli zaplněné tak akorát a víc modelů bysme asi tentokrát ani nezvládli. Divácké soutěže se zúčastnilo nakonec celkem 170 návštěvníků.

A naše celkové pocity z výstavy? Snažili jsme se maximum věcí podchytit předem. Vše se samozřejmě nepovedlo a občas nás to pak pěkně vytrestalo. Překvapilo nás, že téměř všechny modely byly registrovány online (s výjimkou polských účastníků). Za což vám velmi děkujeme. Mít dopředu přehled o počtu i seznamu konkrétních modelů je skvělé a jsme schopni dopředu zase připravit více věcí. Usnadňuje nám to organizaci. Jsme rádi, že se nám potvrdilo, že doba vypisování papírků a cedulek ručně je za námi. Potvrdilo se i to, že výstava s trváním víc než jedno dopoledne také lze a není to takový problém. Jistě nezavděčíme se všem, to nejde nikdy, ale ukázala se pozitiva dvoudenní soutěže. Celkově jsme se shodli, že jsme s prvním ročníkem spokojeni, stejně tak je spokojeno i Technické muzeum. V tuto chvíli již pracujeme na dalším ročníku.

Bedlivě sledujeme vaše reakce na fóru a Facebooku, nasloucháme i přímo vám. A to hlavně proto, abychom mohli příští ročník udělat ještě lepší. I proto jsme vytvořili dotazník. Jeho prostřednictvím se nám můžete vyjádřit k výstavě jako celku a i k jednotlivým částem. Vyplnění dotazníku vám zabere cca 5 minut a na konci vás čeká odměna v podobě modelu ke stažení zdarma 😉

 

Chci vyplnit dotazník a získat model zdarma!

 

Fotogalerie od Ondry Šretra

Fotogalerie Andreje Kurečky

Fotografie od TMB

 

 

Vyhlašovaní a předávání cen

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here