Nová publikace mapující jeho životní pouť a vystřihovánkovou tvorbu. Její tvůrci, Stanislav Fajkus a Josef Kropáček, tak volně navazují na „Papírový svět Richarda Vyškovského“, který byl vydán v roce 2009 u příležitosti jeho symbolické korunovace „papírovým králem“.

Arch. Richard Vyškovský pro vás tvoří své modely neuvěřitelných padesát let! Ano, přesně 17. března letošního roku uplynulo už celé půlstoletí od vydání jeho prvního modelu v časopisu ABC. V červenci pak také oslaví své devadesáté narozeniny! A právě u příležitosti tohoto jeho letošního životního jubilea bychom rádi naši připravovanou publikaci vydali.

Papírové království

Na co se můžete těšit …

Po nákupu na vás čeká na téměř devadesáti stranách publikace nejen poutavé čtení o autorovi více než 460 úžasných papírových modelů (přibližně 1.650 stran vystřihovánek), ale také jeho dosud nepublikovaný model „Stará radnice a kostel sv. Víta v Soběslavi“.

Oproti „Papírovému světu“ z roku 2009 si původní tvůrčí tým „papírových archeologů“ přizval k tvorbě „Papírového království“ hned několik posil nanejvýš povolaných …

Úvodní slovo

O úvodní slovo se postaral pan Martin Pilný, legendární redaktor časopisu ABC, který měl po mnoho let na starosti vystřihovací přílohy a úzce tak s arch. R. Vyškovským spolupracoval hned od jeho prvních publikovaných vystřihovánek. Staral se o podklady k chystaným modelům a cestoval po naší vlasti s fotoaparátem, aby v reportážích přiblížil čtenářům reálné předlohy jeho půvabných vystřihovánek.

Rozhovor

Martin Pilný a Richard Vyškovský se také po dlouhých letech setkali při vínku. Rozhovor těchto dvou noblesních pánů v letech, kteří si stále vykají a díky kterým má vystřihovánky rádo několik pokolení modelářů a čtenářů ABC, přetavil pan Pilný coby zkušený redaktor do písemné podoby, a vy tak nyní můžete být i přímo u tohoto jejich setkání.

Život mistra

Velice osobní pohled na život s „papírovým králem“ pak přináší článek „Malý Richard, ten se měl“, jehož název lehce parafrázuje známou reportáž Martina Pilného o tvorbě arch. Vyškovského z ABC č. 16/21. Kdo je autorem tohoto vyprávění, které poodkrývá rodinné zázemí i život arch. Vyškovského, který byl až do této chvíle veřejnosti skryt, anebo znám jen jeho nejbližšímu okolí, asi již tušíte …

Dvorní stavitel

U tvorby této publikace samozřejmě nesměl chybět ani pan Roman Kunst, vynikající papírový modelář, jehož um už před mnoha lety zaujal arch. Vyškovského natolik, že se pan Kunst stal téměř výhradním zkušebním „lepičem“ jeho nových modelů. O své zážitky ze spolupráce s „papírovým králem“ a o tom, jak se stal jeho „dvorním stavitelem“, se s vámi pan Kunst podělí hned na několika stranách.

Milníky

Důležité milníky na cestě arch. Vyškovského vám představí jeho bodově sestavená biografie. Kromě těch všeobecně známých, jako kdy a kde se narodil, vám však přiblíží i takové „perličky“ z jeho života, jako kdy byl poprvé ve vazbě státní policie a proč, nebo kdo mu byl za svědka na jeho první svatbě.

Slovo má arch. Richard Vyškovský“ je zatím pracovní název pro krátkou „zdravici“ pana Vyškovského všem jeho fanouškům do naší publikace. Ale „Pšššš!“ O této publikaci on ještě nic bližšího neví, a tak je to prostě jeho pozdrav všem modelářům ku příležitosti toho letošního jubilejního roku.

Závěr

Závěr publikace vám pak přináší aktualizovaný seznam všech vystřihovánek Richarda Vyškovského z časopisu ABC i mimo něj, doplněný o mnoho jejich fotografií. Věříme, že vám pomůže při kompletaci vašich sbírek papírových modelů a nebojíme se ani zdůraznit, že z tohoto seznamu na vás zároveň dýchne i ten ohromný objem práce, kterou arch. R. Vyškovský pro příznivce papírových modelů za těch padesát let vytvořil …

Vystřihovací přílohou publikace je pak šestnáct nových sběratelských kartiček „Archeologického atlasu“ s obrázky papírových modelů arch. Vyškovského, které vás jistě potěší.

Papírové království Richarda Vyškovského - ukázka čtyř stran publikace
Papírové království Richarda Vyškovského - ukázka seznamu modelů

Stará radnice a kostel sv. Víta v Soběslavi

V podstatě samostatnou přílohu publikace včetně vlastní obálky tvoří soubor dvou zcela nových modelů z dílny arch. Vyškovského. Na téměř deseti stranách vystřihovánky se vám pokusí co nejvěrněji přiblížit místo, kde se během svých studií rozhodl budoucí architekt R. Vyškovský věnovat právě specializaci na rekonstrukce památek. Ostatně to je také důvod, proč jsme zrovna tento soubor modelů do naší chystané publikace vybrali.

Oba modely jsou samozřejmě vytvořené ve shodném měřítku 1:160, a tak bude jen na vás, zda si je ponecháte samostatné, nebo je spojíte do jednoho celku, jak jsou vyobrazeny na našich fotografiích. V každém případě však pořízením této publikace získáte zcela unikátní a samostatně neprodejný model.

Titulní strana této přílohy v tradiční podobě naší ediční řady „Papírový svět“ pak bude následující …

Ale vlastně to není poprvé, kdy máte možnost tento model vidět. Již před časem se totiž objevil dokonce v České televizi v epizodě „Papírové hrady“ z cyklu „Hobby naší doby“, kde leží v záběru kamery téměř po celou dobu. Detailní pohled na model se pak nachází přibližně v páté minutě pořadu.

A zde je kompletní technický popis publikace

Formát: A4
Obálka celé publikace:
– rozsah: 4 str.
– barevnost: 4/4 (oboustranně plnobarevná)
– materiál: 200 g/m2 křída matná
– dokončující zpracování: jednostranná laminace matná
Textová část:
– rozsah: 52 str.
– barevnost: 4/4 (oboustranně plnobarevná)
– materiál: 100 g/m2 bezdřevý ofsetový papír
Archeologický atlas:
– rozsah: 4 str.
– barevnost: 4/1 (plnobarevná/černá)
– materiál: 140 g/m2 bezdřevý ofsetový papír
Obálka všité přílohy – vystřihovánky:
– rozsah: 4 str.
– barevnost: 4/4 (oboustranně plnobarevná)
– materiál: 200 g/m2 křída matná
(- dokončující zpracování: jednostranná laminace matná)
Vystřihovánka:
– rozsah: 20 str. (z toho cca 9,5 strany vystřihovánky)
– barevnost: 4/0 (jednostranně plnobarevná)
– materiál: 140 g/m2 bezdřevý ofsetový papír
Návodné kresby a text:
– rozsah: 4 str.
– barevnost: 4/4 (oboustranně plnobarevná)
– materiál: 80 g/m2 bezdřevý ofsetový papír
Vazba: V1 (2 skobičky)

Tři bonusy „Papírového království“

Protože celý letošní rok je plný zajímavých výstav konaných ku příležitosti devadesátých narozenin arch. Vyškovského, ani tato publikace nezůstává stranou. A tak v ní najdete i slevové kupóny hned na tři výstavy „Papírové království Richarda Vyškovského“, a to do Království železnic v Praze, do Muzea papírových modelů v Polici nad Metují a do síně Sladovna v Písku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here