Po dlouhém létě, kdy povětšinou odkládáme skalpely a lepidla a věnujeme se outdoorovým zábavám, tu máme opět podzim. A s ním nám přichází i nové modely, do kterých se můžeme pustit. Některé novinky jsou již chvíli v prodeji, jiné byly představeny teprve na výstavě Modelářský svět 2018 v Brně. Pojďme si to zrekapitulovat.

Stará huť u Adamova

První novinku, kterou si představíme, je od nás. Pod naším vydavatelstvím BETEXA.cz ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně vychází model Staré hutě u Adamova. Předloha byla vybrána z důvodu, že TMB je spravovatelem objektu a model byl tvořen na zakázku. Autorem modelu tentokrát není Robert Navrátil, jak je u našich modelů zvykem. Ale modelu se ujal od A do Z Tomáš Hrebík. U vystřihovánky bylo zvoleno měřítko 1:160 a papírový model obsahuje celkem tři různé úrovně obtížnosti.


Úplně základní variantou je stavba jednoduchých variant pecí a bývalé modelárny. Tato varianta nemá detaily a ve výsledku neobsahuje okolní terén. Druhou variantou, je varianta jednoduchých verzí staveb, ale již je k nim přidán okolní terén. Poslední verzí je verze realistická. V této verzi si postavíte stavby včetně veškerých detailů a zasadíte je do okolního terénu.

 

 

Kostel sv. Barbory v Adamově

Nyní se přesuneme k dalšímu vydavateli, ale shodou okolností zůstaneme v Adamově. Z toho městečka za Brnem vytvořil Ondřej Hejl tento nádherný kostel sv. Barbory. Grafické zpracovaní modelu má na starosti Eva Drahošanová. Model je v měřítku 1:160 a je středně náročné obtížnosti. Všech 141 číslovaných dílů je obsaženo na 4 stranách s rozměry 324 x 229 mm.

Kostel sv. Vavřince v Brně Řečkovicích

I s další novinkou zůstaneme na Jižní Moravě. Tento kostel leží v jihomoravské metropoli Brně, v městské části Řečkovice. Vystřihovánky je opět v 1:150, středně náročné obtížnosti. 107 číslovaných dílů je na 3 stranách s rozměry 324 x 229 mm.

Kostel svatého Petra a kostel Matky Boží – Louny

S dalšími dvěma novinkami se přesuneme do západních Čech, konkrétně do města Louny. Obojí jsou kostely, oba modely jsou v měřítku 1:150 a i oba modely mají stejnou, středně náročnou, obtížnost.

Čachtický hrad

Přibližná rekonstrukce slovenského hradu v podání vydavatelství Z-ART. U vystřihovánky použili měřítko 1:300, náročnost modelu je 4 z 5. Číslovaných dílů najdeme v sešitu 154 a jsou rozloženy na 13 stranách A4. Výsledný rozměr modelu je pak 58 x 41 x 18 cm.

Kostol sv. Barbory v Jazernici

Na Slovensku se ještě zdržíme. Další novinkou je Kostol sv. Barbory v Jazernici. Vydavatelem je slovenský SVAP a autorem modelu je pak Tomáš Hrebík. U vystřihovánky je použito měřítko 1:160.

Historický autobus Škoda 706 RO

A poslední novinkou je tento autobus, který odpočívá v depozitáři Technického muzea v Brně. Vydavatelem modelu je PMHT a sešit se řadí do edice Legendárních automobilů z papíru. Náročnost modelu je na střední úrovni, obsahuje 81 číslovaných dílů na 4 stranách A4. Měřítko autobusu je 1:43.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here