Ve sváteční sobotu 28. září jsme navštívili Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují, kde na sklonku babího léta začínala nová výstava, tentokrát věnovaná Ing. arch. Milanovi Weinerovi a jeho modelům Minibox, které letos slaví 30 let od vydání prvního modelu 1:100 v časopise ABC.

O výstavě

Nová výstava představuje průřez světem Miniboxů, které začínaly jako jednoduché “krabičky” (s odkazem na to, že ještě před vydáním v ABC sloužili jejich předchůdci jako součást táborové hry na dětském táboře v Oboře u Lanškrouna pro postižené děti). Miniboxy začínaly v dnes již klasickém a oblíbeném měřítku 1:100 a na výstavě jsou k vidění jak známé modely z ABC či autorova vydavatelství WDS, tak spousta zatím nevydaných modelů, ať již v prakticky konečné podobě nebo jako pracovní modely.

Později se v ABC objevily modely Minibox 1:300 v podobě modelových krajin a celků jako Skalka, Podskalí, Letiště Slatina – prakticky všechny je na nové výstavě najdete. Nezapomeňte také při návštěvě muzea vyjít do prvního patra, kde je umístěna další část expozice právě v měřítku 1:300 včetně původní Skalky.

Vernisáž

Samotná odpolední vernisáž začala představením miniboxové světa a autora, Milana Weinera, ze strany ředitele muzea Pavla Frydrycha, který pak již předal slovo autorovi. Zaznělo množství zajímavých informací o historii Miniboxů, jejich vývoji až do současnosti (věděli jste například, proč bylo zvoleno pro Miniboxové krajiny právě měřítko 1:300?). Účast byla hojná, potkali jsme spoustu známých tváří ze světa papírových modelů. Pozvání přijal také tehdejší vedoucí tábora, kde to všechno vlastně začalo ještě před časopisem ABC a časem se vyvíjelo až k nám – Minimodel.cz, protože bez Miniboxů bychom tu možná dnes neměli ani my stovky našich modelů od nejrůznějších autorů.

Součástí vernisáže bylo představení speciálního vydání aktuálního miniboxového sešitu nazvaného Wobora, jenž byl přímo inspirován zmíněnými prvními modely určenými na táborovou hru a který byl vydán v limitované číslované sérii 30 ks. Část limitek (čísla 0 až 12) měla již určené své majitele, od těch, kteří autora v začátku tvorby přímo ovlivnili (jako např. Vedouci tábora Obora, či bývalý šéfredaktor ABC Martin Pilný) až po spolupracovníky, kteří se podíleli na založení MPM či na přípravě této výstavy. Kromě prvních dvou zmíněných pánů, kteří měli výtisky se symbolickými čísly 0 a 1 předem dány, se zbytek limitovaných sešitů, resp. jejich pořadí losoval. A to včetně tří kusů, které byly určeny přímo pro návštěvníky vernisáže. Losování se více než symbolicky ujala vnučka pana architekta Weinera Eliška a za všeobecného veselí a s plnou vážností svých dětských let, včetně urputně zavřených očí, určila, komu který číslovaný výtisk připadne. Ze tří kusů č. 13, 14 a 15, určených pro návštěvníky tak byly vylosovány tři kusy, jejichž všichni tři noví majitelé se pohybují okolo Minimodel.cz. Ještě jednou Elišce moc děkujeme 🙂 Zbývající druhá polovina limitovaných sešitů bude postupně k dispozici pro speciální akce a nabídky přímo u vydavatele, vyplatí se tedy sledovat FB profil WDS.Minibox.

Autogramiáda

Po samotné vernisáži a losování bylo možné si nechat od autora podepsat modely nebo speciální brožuru, která byla k výročí a výstavě vydána a obsahuje mnoho zajímavých informací o Miniboxech, Milanu Weinerovi nebo třeba i rozhovor s ním. Lze ji získat pouze v muzeu do vyprodání zásob.

Pokud jste na vernisáži nebyli, můžeme jen doporučit návštěvu v jiném termínu, přesný termín ukončení nebyl zatím stanoven, ale nebude to dříve než začátkem příštího roku. Muzeum jako takové udělalo od naší poslední návštěvy velký skok kupředu a mimo speciální výstavu Miniboxů zde najdete množství zajímavých modelů architektury i techniky včetně Minimodelů od několika autorů / modelářů.

Z výstavy a samotné vernisáže jsme připravili fotogalerii (fotografie poskytli také František Sochor a Petr Kudrej, za což jim děkuji). Nicméně lze jen doporučit návštěvu muzea a prohlédnout si vše na vlastní oči. A podle informací by měly proběhnout během trvání výstavy I dvě komentované prohlídky přímo s Milanem Weinerem – jedna v druhé polovině listopadu, další později – sledujte informace z muzea.

Text: Tomáš Darebník (Minimodel.cz)

Fotky: Tomáš Darebník, František Sochor, Petr Kudrej

Soutěž

Ve spolupráci s WDS Minibox jsme pro vás připravili soutěž právě o nové sešity Wobora. Stačí si tipnout odpověď (datum) na následující otázku:

Kdy bylo vyhlášení táborové hry a kdy se tak předchůdci Miniboxů poprvé objevily „na veřejnosti“?

Odpovědi ve tvaru DEN-MĚSÍC-ROK zasílejte emailem na tomas@betexa.cz

Tři nejpřesněji tipující (či tři vylosovaní pokud se sejde více správných odpovědí) obdrží aktuální sešit Wobora + další cenu související s Miniboxy.

Tipovat můžete do neděle 6.10.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here