O modelu

Model je dodáván ve dvou variantách (v jednom sešitě). Já si vybral těžší variantu, kdy je model natištěný na křídovém lesklém papíře + má interiér. Pracovat s tímto papírem je opravdu výzva, protože musíte být velice opatrní. Doporučuji si před začátkem stavby alespoň trošku oprášit/očistit podložku, protože se díly lehce zašpiní, ale výsledný model za tu námahu stojí.

Stavba

1. Sekce

Návod je hezky nakreslený pouze na jedné straně bez doprovodného textu. Díly, které se mají podlepit jsou přehledně označeny.
Začal jsem koly, kde jsem si poprvé vyzkoušel bombírování. Pro lepší lepení jsem si namotal pásek okolo vnějšího a vnitřního kola.

2. Sekce

Dále jsem pokračoval na podvozku a interiéru. Díly jsou označeny jinou barvou než kolečka. Podvozek je rozdělen na části A, B, C. Části A a C byly v pohodě, jen je dobré dávat si pozor, aby se díly č.5, 6, 10 nezkroutily, protože se lepí na velkou plochu. Vyřešil jsem to tak, že jsem k sobě díly po slepení přitiskl magnety.

Zajímavější je část B. Zde je dobré si dát pozor na díl č.11, který vyžaduje velkou přesnost. Mně to nevyšlo, ale ve výsledku to nejde vůbec vidět, doporučuji tedy lepit odzadu dopředu (začít u sedaček a skončit u palubovky).

Jelikož jsem dělal model s interiérem a v návodu byla šablona pouze pro přední okno a pro zadní okno ne a já chtěl mít průhledné i zadní okno, upravil jsem díl č.24 a díl ze 3. sekce č.22. Ve výsledku jsem za tuto úpravu rád, model vypadá o dost lépe. Okna jsem lepil oboustrannou páskou a na první zasklívání to dopadlo dobře.

Pozn. V části A si dejte pozor, jak vyřešíte funkční zatáčení kol. Já jsem nepostupoval podle návodu, a nakonec mi zatáčení nefunguje. Příště bych zatáčení řešil podle návodu.

3. Sekce

Tuto sekci je radost lepit (v dobrém). ZDE velký pozor při tvarování dílů! U předchozích sekcí nějaká rýha nebo šmouha tolik nevadí, ale zde na vnějšku modelu by byla všem na očích. Nevěřili byste, jak lehce jde při tvarování i pouhou manipulací s dílem udělat rýhu, škrábanec, cokoliv do barvy, a to už nejde opravit. Také pokud budete neopatrní s lepidlem (používal jsem Herkules), společně se silou (když jsem díly tlačil k sobě) se dokáže papír lehce zdeformovat a udělá vám to nepěknou věc. Na fotkách a na první pohled na živo to sice nejde vidět, ale zblízka při detailnějším prohlížení to vidět jde. Stalo se mi to, když jsem spojoval sekci 2 a 3. (Proto bych příště vlepoval části A, B a C postupně). Také to mohlo být způsobeno ne stoprocentním spojením zmíněných sekcí a vytvarováním dílů.

Závěr

Líbilo se mi, že jsou jednotlivé díly odděleny barvami, lépe se tak orientuje, jaký dílek patří do dané sekce a vždy jsou číslovány od 1. Při kompletací částí A, B, C bych popřemýšlel, zda je do výsledné karoserie nelepit postupně. Pravděpodobně by to vyšlo lépe, než když jsem prvně slepil části A, B, C a poté slepil s karoserií. Při kompletaci interiéru, konkrétně okna, vám někde okolo zůstane bílé místo. To je třeba si změřit a vyříznout v přiloženém neoznačeném dílu (velký stříbrný a černý dílek). Pokud tak neuděláte, půjdou vidět bílá místa. Možná se teď děsíte, že tento model v lesklé variantě nepostavíte, ale není se čeho bát. Po chvilce pracování s jiným typem papíru vám to už nepřijde. Pro zajímavost jsem si měřil čas a stavba mi trvala asi 52 hodin. Měřeno pomocí https://mericcasu.cz/.

PS: Výhoda tohoto modelu je, že potřebujete pouze 2 fixy na retušování… stříbrný a černý, víc jsem nepotřeboval. 🙂

 

 

Model postavil, nafotil a recenzi připravil Bc. Daniel Zbořil.

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here