Pro většinu modelářské veřejnosti asi nepříliš známé vydavatelství KUBA Fortmodels, za kterým stojí Jakub Macháček, se Vám nyní pokusíme krátce představit následujícím rozhovorem. Kuba se prezentuje zejména na facebooku. Jeho stránka zaujme asi hlavně milovníky vojenské historie, a to napříč různými historickými epochami.
Rozhovor
Kdy ses začal věnovat modelům?
S modelářstvím jsem se poprvé setkal v předškolním věku u svého táty. Mojí první jednoduchou vystřihovánku z ABC jsem slepil, když mi bylo 5. Naplno mě modelářství chytlo až ve 2. třídě a od té doby jsem každých 14 dní trpělivě čekal kdy vyjde nové ABC. V té době jsem zkoušel lepit vše co mi přišlo pod ruku. Nejvíce mne bavily vystřihovánky staveb od Arch. Richarda Vyškovského, a když jsem objevil MPR nic jiného, než architekturu už jsem nelepil. Současně mě od útlého věku doprovázel zájem o historii a vojenství. Takže v cca 9 letech jsem začal s plastikovým modelářstvím, kterému se s radostí a stejným zápalem také věnuji do dnešních dnů.
Proč myslíš, že jsi inklinoval právě k architektuře?
Architektura mě zajímala již od útlého věku. S rodiči a prarodiči jsme hlavně o prázdninách hodně jezdily po hradech, zámcích a památkách. Ve 3. třídě jsem poprvé zavítal do Kralické pevnostní oblasti a tam se setkal s naším předválečným opevněním. Setkání to pro mne bylo natolik neobvyklé a zajímavé, že mne tato část naší historie zajímá dodnes. Zájem o architekturu a techniku obecně mne přivedl ke studiu na SPŠ stavební a později na stavební fakultě VUT. Od školy až po současnost se stále pohybuji v oboru a tvořím. Rád dávám tvar hmotě a přemýšlím o technických řešeních a funkčnosti. Také mne vždy nesmírně bavila deskriptivní geometrie.
Proč jsi přešel od lepení modelů k jejich konstrukci?
Při studiu na VŠ jsem měl málo času na modelaření a často jsem musel vysedávat u PC a kreslit výkresy atd.. Jako odreagování jsem si tu a tam zkusil něco jednoduchého zkonstruovat a slepit. Vždy mne zajímali dějiny opevňování od prvních hradů po fortifikace 20. století, především Československé opevnění z let 1935 až 1938. Modely novodobých fortifikací mi na modelářském trhu chyběly, a tak jsem se rozhodl, že si je začnu vytvářet sám.
Jak přistupuješ k výběru předloh? Jak sháníš podklady?
Za předlohu vždy volím to, co mne nějak zaujme natolik, že bych to chtěl mít doma ve zmenšené podobě, a setkám se s tím na svých výletech, nebo na fotografii. To, co tvořím musí mít i svou reálnou předlohu a historii. Podklady sháním na internetu, v odborné literatuře, v archivech a v terénu. Chci, aby mé modely měly co největší výpovědní hodnotu a co nejlépe prezentovali realitu.
Myslím, že Tě většina modelářů nezná, čím se zabýváš mimo tvorbu modelů. Máš nějaké další koníčky?
Mimo papírové modelářství se aktivně věnuji také plastikovému modelářství. Mými dalšími koníčky jsou historie, věda, technika, sbírání militarií hlavně z období války ve Vietnamu, pěší turistika, cykloturistika, krásy a technické zajímavosti mé vlasti.
Čemu by ses asi věnoval, když bys netvořil modely?
Těžko říci. Snažím se vždy dělat především to co mě baví a zajímá. Asi bych více cestoval a navštěvoval místa kudy kráčela historie.
Pracuješ průběžně na více modelech, nebo jsi vždy zaměřen pouze na jeden projekt?
Pracuji vždy na několika modelech. Další nápady a inspirace většinou přichází dříve, než dokončím jeden model. Vždy mám rozkreslených několik výkresů podle dostupných podkladů najednou. Podle toho, jak se mi daří získávat podklady dokončuji jednotlivé výkresy a následně konstruuji samotný papírový model.
Co tě na tvorbě nejvíc baví a naopak, přes k čemu se musíš tak trochu přinutit?
Na tvorbě mě baví shánění a studium podkladů, při čemž se dozvím spoustu zajímavých věcí. Nejvíce mě však baví samotná konstrukce a vymýšlení modelu. Jak to rozložit na díly a nakreslit, aby to šlo postavit. Občas se musím nutit do práce na modelu při grafických úpravách, vybarvování a závěrečné kompletaci pro tisk, občas je to zdlouhavá a monotónní činnost.
Dáváš své modely betatestovat?
Většinu modelů si betatestuji sám a současně zkouším a sepisuji stavební postup a odstraňuji zjištěné nedostatky. Někdy mi s betatesty pomáhá kamarád, taktéž modelářský nadšenec.
O modelářích se říká, že musejí překypovat neuvěřitelnou trpělivostí. Jakou vlastností by měl oplývat podle Tebe autor?
Kromě trpělivosti by měl autor oplývat také zvídavostí, cílevědomostí a pečlivostí. Konstrukce modelů je občas i dost náročná, a ne moc zábavná činnost. Někdy je potřeba tzv. rozlousknout modelářský oříšek a umět dělat kompromisy.
Každý máme nějakého časožrouta, tedy něco, co nám krade pozornost a odvádí naši mysl od práce. Co je Tvým časožroutem?
Mým největším časožroutem je neustálá touha poznávat nová místa a nesedět jen doma za stolem nebo u počítače.
Jak se změnil způsob práce na modelech, když porovnáš způsob Tvé práce nyní s tím, když jsi začínal?
Můj způsob práce je stále víceméně stejný jako na začátku, tedy před cca 15 lety. Díly kreslím ve 2D v Autocadu a používám grafické programy jako Corel a Photoshop. Časem určitě začnu používat 3D sw jako již několik let v zaměstnání, zatím mne to ale baví takto a jediné 3D mám při konstrukci modelů ve své hlavě, kde celý model vzniká a počítač je jen jakési elektronické pravítko a tužka.
Na čem pracuješ nyní a na co se můžeme těšit? Jaké modely máš v plánu v nejbližší době?
Momentálně betatestuji model hrádku Jenčov, který bude již brzy dokončen. V různém stadiu rozpracovanosti mám hrad Kunětická hora a další modely týkající se především Československého opevnění z let 1935-38.
Co je Tvou vysněnou předlohou, vysněný cíl Tvého konání?
Mým vysněným cílem je svými modely alespoň přibližně zmapovat vývoj fortifikací, který má velmi zajímavou a dlouhou historii. Chtěl bych udělat alespoň průřez tímto vývojem a třeba tak i vzbudit větší zájem o tyto často zapomenuté stavby a ukázky technického umu našich předků.
Děkujeme za odpovědi a budeme se těšit na spoustu krásných modelů z Tvé dílny.