Tento víkend, 6. a 7. května, se koná v Liberci soutěžní výstava pod taktovkou libereckého klubu modelářů Licard Model Club. Detaily o samotné soutěžní výstavě se dočtete ZDE. Mě se podařilo ještě vyzpovídat krátce jednoho z organizátorů výstavy, Vojtu. Tímto díky, že si ještě udělal na mě čas 🙂
Ahoj Vojto, jak se těšíš na letošní Licard Model Show?
Nejvíc se asi těším na setkání se starými přáteli a zároveň na poznání nových lidí se kterými sdílíme stejný koníček. Těším se také na krásné modely, na nevěřící pohledy diváků a obligátní věty typu „Tohle přece nemůže být z papíru“.
Bude něco jiné oproti minulým ročníkům a kolikátý ročník to letos je?
Nepřichystali jsme asi žádnou zásadní změnu oproti minulým ročníkům, jedná se nyní o to spíš soutěž stabilizovat a dostat jí na kalendář mezi pravidelné soutěže. Nějaké plány do budoucna máme, vše je jako vždy otázka vůle a peněz. V Liberci se soutěž koná podruhé, nicméně pod hlavičkou Licard se jedná prakticky o 4. soutěž.
Soutěž je za dveřmi, máš už představu kolik modelů v soutěži zhruba bude?
Protože jsme zavedli elektronickou registraci modelů, vím přesně, že už nyní je přihlášených 120 modelů a odhaduji, že jsme zhruba na polovině vzhledem k ohlášeným výpravám, které se k nám chystají.
Z mého pohledu soutěž vyčnívá již její délkou, nebývá u nás zvykem mít soutěže
dvoudenní, proč jste se takto rozhodli?
Hned z několika důvodů. Navedl nás polský model soutěží a přesvědčila nás o správnosti tohoto kroku naše výprava minulý rok na jinak bezvadnou soutěž do Kyjova. Pokud chci jet na soutěž na jih Moravy, kde je přejímka modelů v pátek večer, musím vyrazit z Liberce krátce po poledni, což znamená se uvolnit z práce aspoň na půl dne. Při současném stavu naší D1, kde jsme vloni stáli snad dvě hodiny v koloně a celá cesta nám tak zabrala šest hodin, je toto prostě hodně omezující. Muselo se na nás čekat s hodnocením a to potom trvalo do tří hodin v noci. My pořádáme soutěž v prostoru, kde nemůžeme do noci hodnotit, takže takto si zajistíme i klidnější průběh z pohledu organizátora. Také můžeme být otevřenější pro veřejnost, protože můžeme otevřít výstavu v sobotu odpoledne i v neděli dopoledne. Nevýhodou pochopitelně je, že soutěžící musí obětovat celý víkend. Tento rok nám výstava vyšla na prodloužený víkend, takže všichni budou mít čas i na odpočinek.
Odkud pochází název vašeho klubu a soutěže „Licard“ a jak dlouho už klub funguje?
Licard v sobě snoubí slovo Liberec a slovo Card. Anglicky se často používá pro označení papírových modelů sousloví Card models, zde jsme čerpali. Poprvé jsme se jako parta libereckých modelářů setkali v lednu roku 2009, o klubu se dá mluvit cca po třech letech a jako oficiální spolek fungujeme nyní dva roky.
Čím vším se klub zabývá? Může se k vám přidat jakýkoliv zájemce o papírové modelářství a již si ho „zaučíte“?
V odpovědi na tyto otázky bych tu mohl citovat naše stanovy, ale to by byla asi nuda. Zabýváme se jednoduše papírovým modelářstvím, výstava je asi vyvrcholením našich aktivit, ale jinak navštěvujeme aktivně jiné výstavy u nás i v sousedním Polsku, kam máme blízko a kde máme spoustu přátel. Jinak se pravidelně stýkáme přibližně jednou měsíčně ke společnému lepení, kde máme hodně prostoru k diskuzím o všem možném, někdy dojde dokonce i na diskuze o modelech. O členství může určitě požádat každý, jeho členství pak ale závisí na členské schůzi. Samozřejmě se do našich řad hlásí především naši kamarádi a mladí liberečtí modeláři, kteří vyrostou z modelářského kroužku v místním domě dětí.
Máte jako klub na svém kontě nějaký extra úspěch na který jste opravdu pyšní?
Přiznám se, že si nevedeme žádnou evidenci soutěžních úspěchů. Aktuálně za největší úspěch já osobně asi považuji fakt, že jsme parta lidí se společným koníčkem, a že nás to stále baví. Doufám, že nám to vydrží co možná nejdéle.
Vojto, díky moc za rozhovor a už se těším na víkendové setkání.
Já taky děkuji za rozhovor. Rovněž se těším na setkání s kolegy modeláři i každým kdo se přijde na modely jen podívat.